Zarządzanie bazą danych
Wszelkie funkcje dotyczące zarządzania bazami danych możesz realizować poprzez CloudHosting Panel. W tym celu wejdź na stronę https://admin.nazwa.pl/ (1), wpisz identyfikator serwera oraz jego hasło (2), następnie kliknij przycisk Zaloguj się (3).
Po zalogowaniu wybierz z górnego menu zakładkę BAZY DANYCH i kliknij opcję Wykaz baz danych (1).
Przejdź do interesującej Cię części artykułu:
- Zmiana hasła użytkownika bazy danych MariaDB
- Zmiana hasła użytkownika bazy danych PostgreSQL
- Zmiana hasła użytkownika bazy danych MongoDB
- Migracja przestarzałej wersji bazy danych MariaDB lub PostgreSQL do nowej wersji
- Zmiana rozmiaru i/lub opisu bazy danych
- Zablokowanie/odblokowanie bazy danych
- Usunięcie bazy danych
- Usunięcie zawartości bazy danych
- Wykonanie kopii bazy danych
- Wgranie kopii bazy danych
- Sprawdzenie spójności bazy danych – naprawa uszkodzonej struktury tabeli w bazie
Zmiana hasła użytkownika bazy danych MariaDB
- Kliknij w nazwę bazy danych MariaDB (1), dla której chcesz zmienić hasło.
- W formularzu edycji danych bazy wpisz dwukrotnie nowe hasło użytkownika (1) i zatwierdź zmianę przyciskiem Zapisz (2). Hasło powinno składać się z min. 8 znaków oraz zawierać przynajmniej jedną cyfrę lub znak specjalny, jedną wielką i jedną małą literę. Nie może zawierać polskich liter.
- Prawidłowe zapisanie zmiany hasła użytkownika zostanie potwierdzone właściwym komunikatem.
Zmiana hasła użytkownika bazy danych PostgreSQL
- Kliknij w nazwę bazy danych PostgreSQL (1), dla której chcesz zmienić hasło.
- W formularzu edycji danych bazy wpisz dwukrotnie nowe hasło użytkownika (1) i zatwierdź zmianę przyciskiem Zapisz (2). Hasło powinno składać się z min. 8 znaków oraz zawierać przynajmniej jedną cyfrę lub znak specjalny, jedną wielką i jedną małą literę. Nie może zawierać polskich liter.
- Prawidłowe zapisanie zmiany hasła użytkownika zostanie potwierdzone właściwym komunikatem.
Zmiana hasła użytkownika bazy danych MongoDB
- Kliknij w nazwę bazy danych MongoDB (1), dla której chcesz zmienić hasło.
- W formularzu edycji danych bazy wpisz dwukrotnie nowe hasło użytkownika (1) i zatwierdź zmianę przyciskiem Zapisz (2). Hasło powinno składać się z min. 8 znaków oraz zawierać przynajmniej jedną cyfrę lub znak specjalny, jedną wielką i jedną małą literę. Nie może zawierać polskich liter.
- Prawidłowe zapisanie zmiany hasła użytkownika zostanie potwierdzone właściwym komunikatem.
Migracja przestarzałej wersji bazy danych MariaDB lub PostgreSQL do nowej wersji.
- Odnajdź na liście bazę danych (1), którą chcesz zmigrować do nowej wersji i sprawdź jaka wielkość bazy została ustawiona (2). Następnie, powyżej wykazu baz, kliknij odnośnik Dodaj bazę danych (3).
- Wybierz właściwy typ bazy danych w aktualnej wersji (1), ustaw zarezerwowaną wielkość bazy (2), zgodną z wielkością bazy, która ma zostać zmigrowana i uzupełnij pozostałe dane (3). Kliknij przycisk Zapisz (4), aby utworzyć nową bazę.
- Przejdź ponownie do wykazu baz danych i kliknij w nazwę bazy, którą chcesz zmigrować. W oknie edycji danych bazy kliknij odnośnik Migruj do nowej wersji (1).
- W wyświetlonym formularzu wybierz z listy rozwijanej utworzoną wcześniej nową bazę w aktualnej wersji (1) i kliknij przycisk Migruj (2).
- Zaczekaj na komunikat świadczący o zakończeniu operacji.
- Przejdź do wykazu baz danych. Pojawi się na nim nowa, zaktualizowana baza. Aby sprawdzić dane jej serwera, kliknij w jej nazwę (1).
- W oknie edycji danych bazy odczytasz nowe dane serwera bazy danych (1). Będą one niezbędne, aby je uaktualnić w plikach źródłowych strony. Poniżej możesz również zmienić rozmiar bazy, jej opis, a także zmienić hasło użytkownika.
- Po zakończonej migracji wykonaj kopię nowej bazy danych w CloudHosting Panelu. W przypadku gdyby skrypty aplikacji przepiętej pod nową bazę danych wywołały nieprawidłowe zmiany w strukturze bazy, możliwe będzie przywrócenie jej właściwego stanu z kopii.
WAŻNE! Identyfikator serwera (server12345_) zostanie automatycznie dodany do nazwy bazy danych po jej utworzeniu. Nie wpisuj go w polu Nazwa bazy danych.
Aby strona internetowa działała z nową wersją bazy danych, należy przepiąć stronę pod nową bazę bezpośrednio w plikach źródłowych strony znajdujących się na serwerze. Rodzaj i nazwa pliku zależą od aplikacji, w jakiej strona została wykonana.
W przypadku najczęściej używanej aplikacji WordPress dane logowania do bazy danych zapisane są w pliku o nazwie wp-config.php znajdującym się w katalogu, na który domena została w CloudHosting Panelu przekierowana.
- Zaloguj się do serwera przez FTP (Sprawdź: Jak wgrać pliki na serwer?), przejdź do katalogu, na który kieruje domena w CloudHosting Panelu, odnajdź w nim plik o nazwie wp-config.php i wykonaj kopię pliku na dysk, aby możliwe było, w razie konieczności, jego przywrócenie.
- Otwórz plik na serwerze do edycji, odnajdź w nim sekcję dotyczącą baz danych i dokonaj zmian wartości w poszczególnych opcjach pomiędzy znakami ' '
- Przy opcji DB_NAME zmień wpis (1) na nazwę nowej bazy danych, na przykład server12345_wp1.
- Przy opcji DB_USER zmień widniejący wpis (2) na login użytkownika nowej bazy, na przykład server12345_wp1.
- Przy opcji DB_PASSWORD zmień wpis (3) na hasło do nowej bazy danych.
- Przy opcji DB_HOST zmień wpis (4) na nazwę serwera nowej bazy danych, na przykład mariadb105.server12345.nazwa.pl (jeśli baza została zmigrowana do wersji MariaDB 10.5) lub mariadb106.server12345.nazwa.pl (jeśli baza została zmigrowana do wersji MariaDB 10.6) – w przypadku wpisu w DB_HOST zmienia się widoczny do tej pory przedrostek sql. na mariadb105. (dla bazy w wersji MariaDB 10.5) lub mariadb106. (dla bazy w wersji MariaDB 10.6). Pozostała część wpisu pozostaje taka sama. W przypadku różnych aplikacji przy opcji DB_HOST widnieć może wpisany adres IP zamiast dotychczasowego adresu serwera baz danych. Wówczas podmień ten adres IP na pełną nazwę serwera nowej bazy danych, na przykład mariadb105.server12345.nazwa.pl lub mariadb106.server12345.nazwa.pl - w zależności, do której wersji bazy MariaDB nastąpiła migracja.
- Zapisz zmiany w pliku i przetestuj działanie strony. Jeśli pojawią się problemy w połączeniu z nową bazą danych, przywróć skopiowany wcześniej na komputer plik wp-config.php i zweryfikuj ponownie wprowadzane w pliku dane.
Dla równie popularnej aplikacji, jaką jest PrestaShop, konieczna będzie edycja danych logowania do bazy danych w pliku, którego nazwa i umiejscowienie będą różne w zależności od wersji samej aplikacji.
- Dla PrestaShop w wersji 1.7.x będzie to plik o nazwie parameteres.php. Aby go odnaleźć, przejdź do katalogu, na który przekierowano domenę w CloudHosting Panelu, a następnie do podkatalogów app -> config. Wykonaj kopię pliku na dysk, a następnie otwórz go do edycji.
- Zgodnie z informacjami dla WordPressa, przedstawionymi wyżej, zmień w analogiczny sposób dane dostępowe na nowe w wierszach: 'database_host' (w miejsce adresu IP wpisz nazwę nowego serwera baz danych), 'database_name' (wpisz nazwę nowej bazy danych), 'database_user' (wpisz nazwę użytkownika nowej bazy danych) oraz 'database_password' (wpisz hasło do nowej bazy danych).
- Dla PrestaShop w wersji 1.6.x będzie to plik o nazwie settings.inc.php. Aby go odnaleźć, przejdź do katalogu, na który przekierowano domenę w CloudHosting Panelu, a następnie do podkatalogu config. Wykonaj kopię pliku na dysk, a następnie otwórz go do edycji.
- W analogiczny sposób, jak przedstawiony powyżej dla PrestaShop 1.7, zmień dane dostępowe na nowe w wierszach: '_DB_SERVER_' (wpisz nazwę nowego serwera baz danych), '_DB_NAME_' (wpisz nazwę nowej bazy danych), '_DB_USER_' (wpisz nazwę użytkownika nowej bazy danych) oraz '_DB_PASSWD_' (wpisz hasło do nowej bazy danych).
- Zapisz zmiany w edytowanym pliku i przetestuj działanie strony. Jeśli pojawią się problemy w połączeniu z nową bazą danych, przywróć plik skopiowany wcześniej na komputer i zweryfikuj ponownie wprowadzane w nim dane.
Zmiana rozmiaru i/lub opisu bazy danych
- Kliknij w nazwę bazy danych (1), dla której chcesz wykonać zmianę.
- Aby zmienić rozmiar zarezerwowany dla bazy danych, przesuń suwak (1) w prawo (aby zwiększyć) lub w lewo (aby zmniejszyć). Możesz również wpisać właściwą wartość (w GB) w polu obok suwaka. Minimalna wielkość bazy danych zależna jest od wersji posiadanego serwera, np. na serwerze CloudHosting wynosi ona 2 GB, a w przypadku serwera Hosting Cloud będzie to 1 GB. Maksymalna wielkość bazy danych, niezależna od wersji serwera, to 5 GB.
- Aby zmienić opis bazy, wprowadź go poniżej ustawień rozmiaru (2).
- Kliknij przycisk Zapisz (3), aby zachować modyfikacje.
- Zmianę rozmiaru i opisu bazy danych możesz wykonać w analogiczny sposób również dla baz PostgreSQL i MongoDB.
Zablokowanie/odblokowanie bazy danych
- Na wykazie baz danych zaznacz checkbox (1) po lewej stronie nazwy bazy, którą chcesz zablokować, a następnie kliknij poniżej odnośnik blokuj (2).
- Wyświetlona zostanie prośba o potwierdzenie wykonania operacji. Kliknij przycisk Blokuj.
- Nie będzie możliwe zalogowanie się do zablokowanej bazy, a także zapis lub odczyt danych w niej się znajdujących. Nazwa i informacje na temat zablokowanej bazy zostaną wyszarzone na wykazie, a także pojawi się przy jej nazwie symbol kłódki.
- Aby odblokować bazę, zaznacz checkbox (1) po lewej stronie nazwy zablokowanej bazy, a następnie kliknij poniżej odnośnik odblokuj (2).
- Wyświetlona zostanie prośba o potwierdzenie wykonania operacji. Kliknij przycisk Odblokuj.
- Pełna funkcjonalność bazy zostanie przywrócona.
- Zablokowanie i odblokowanie bazy możesz wykonać w analogiczny sposób również dla baz PostgreSQL i MongoDB.
Usunięcie bazy danych
- Na wykazie baz danych zaznacz checkbox (1) po lewej stronie nazwy bazy danych, którą chcesz usunąć i kliknij poniżej odnośnik usuń (2).
- Wyświetlona zostanie prośba o potwierdzenie wykonania operacji. Kliknij przycisk Usuń.
- Po zakończeniu procesu usuwania bazy wyświetlony zostanie komunikat informacyjny.
- Usunięcie bazy jest operacją nieodwracalną i po jej zatwierdzeniu nie będzie możliwe odzyskanie hasła do niej.
- W analogiczny sposób możesz usunąć również bazy danych PostgreSQL i MongoDB.
Usunięcie zawartości bazy danych
- Jeśli chcesz pozostawić na serwerze bazę danych i usunąć jedynie jej zawartość, zaznacz checkbox (1) po lewej stronie nazwy bazy, a następnie kliknij poniżej odnośnik usuń zawartość (2).
- Wyświetlona zostanie prośba o potwierdzenie wykonania operacji. Kliknij przycisk Usuń.
- Sama baza pozostanie na serwerze, a wykonanie usunięcia z niej danych zostanie potwierdzone właściwym komunikatem.
- W analogiczny sposób możesz usunąć również zawartość baz danych PostgreSQL i MongoDB.
Wykonanie kopii bazy danych
- Kliknij w nazwę bazy (1), której kopię chcesz wykonać.
- W oknie edycji danych bazy kliknij odnośnik Wykonaj kopię (1), poniżej pól zmiany hasła.
- Wyświetlony zostanie formularz wykonywania kopii. Domyślnym katalogiem na serwerze, do którego zrzut bazy zostanie wykonany, jest /_sqldump_. Nazwa pliku z rozszerzeniem .sql zawiera nazwę bazy, a także datę i godzinę wykonania kopii.
- Aby kopia została wykonana, wpisz hasło użytkownika kopiowanej bazy (1), kliknij przycisk Wykonaj (2) i poczekaj na zakończenie wykonywania operacji.
- Prawidłowe wykonanie kopii zostanie potwierdzone komunikatem.
- W analogiczny sposób możesz wykonać również kopię baz danych PostgreSQL i MongoDB.
- Umieść posiadany plik .sql z bazą danych na FTP serwera. Ze względów bezpieczeństwa katalog, do którego została wgrana kopia bazy, powinien zostać zabezpieczony hasłem (Sprawdź: Katalogi zabezpieczone hasłem).
- W CloudHosting Panelu serwera przejdź do zakładki BAZY DANYCH, wybierz opcję Wykaz baz danych i kliknij w nazwę bazy (1), do której chcesz wgrać kopię.
- W oknie edycji danych bazy kliknij odnośnik Wgraj kopię (1), poniżej pól zmiany hasła.
- W formularzu wgrywania kopii wybierz plik .sql z serwera (1), a także wpisz hasło dostępu do tej bazy, do której wgrywana jest kopia (2). Następnie potwierdź operację, klikając przycisk Wykonaj (3) i poczekaj na jej zakończenie.
- Prawidłowe wgrywanie kopii zostanie potwierdzone komunikatem.
- W analogiczny sposób możesz wgrać również kopię baz danych PostgreSQL i MongoDB.
- Kliknij w nazwę bazy danych (1), którą chcesz naprawić.
- W oknie edycji danych bazy kliknij odnośnik Sprawdź spójność (1), poniżej pól zmiany hasła.
- Zapoznaj się z wyświetlonymi informacjami i kliknij przycisk Sprawdź spójność (1).
- Pomyślne wykonanie operacji zostanie potwierdzone komunikatem. Możliwy będzie również powrót do Wykazu baz danych.
- W analogiczny sposób możesz sprawdzić również spójność baz danych PostgreSQL i MongoDB.
Plik .sql z kopią bazy danych pobrać można z serwera, logując się do niego poprzez połączenie FTP. Plik zostanie umieszczony domyślnie w katalogu /_sqldump_. Jeśli nie znajdował się on wcześniej na serwerze, zostanie automatycznie utworzony w trakcie wykonywania kopii i zabezpieczony losowym hasłem. Aby usunąć blokadę katalogu, przejdź w CloudHosting Panelu do zakładki WWW I FTP i wybierz opcję Zabezpieczone katalogi (1).
Zaznacz checkbox przy nazwie katalogu /_sqldump_ (1) i kliknij poniżej odnośnik usuń (2).
Wgranie kopii bazy danych
Sprawdzenie spójności bazy danych – naprawa uszkodzonej struktury tabeli w bazie
WIĘCEJ INFORMACJI:Zarządzanie użytkownikami baz danych