4 powody, dla których warto mieć bezpieczną domenę

Dlaczego warto mieć bezpieczną domenę?

Bezpieczeństwo domeny internetowej jest niezwykle ważne z punktu widzenia nawiązywania pozytywnych relacji z odbiorcami. Obecnie rośnie świadomość klientów odnośnie cyberzagrożeń, jakie czyhają na nich podczas zakupów w Internecie. Razem z poziomem wiedzy rośnie również poziom wymagań, jakie stawiają oni w kontekście zabezpieczania transakcji, ochrony danych osobowych oraz prywatności. Sprostać oczekiwaniom klientów pomoże zabezpieczenie domeny odpowiednimi certyfikatami.

Zaufanie

Pierwsze wrażenie, czy to w e-sklepie, czy na stronie WWW, ma ogromne znaczenie w kontekście wzbudzenia zaufania w oczach potencjalnego klienta. Zabezpieczenie strony np. certyfikatem SSL sprawi, że użytkownik po wyświetleniu witryny WWW zobaczy w pasku adresu zieloną kłódkę i napis informujący o tym, że strona jest bezpieczna. Każdy, kto chce wydać pieniądze, z pewnością szybciej zrobi to poprzez tak oznaczoną stronę niż niezabezpieczoną witrynę. Jednak nie tylko o dobre chęci konsumenta chodzi. Certyfikat jest obowiązkiem dla wszystkich stron WWW, które chcą przetwarzać płatności i dane posiadaczy kart kredytowych. Bez protokołu SSL nie są zapewnione między innymi normy Payment Card Industry Data Security Standard, bez nich płatności kartą  nie są możliwe do realizacji.

Szybkość

Kolejnym argumentem, który przemawia za zabezpieczeniem domeny, a także który wpływa na budowanie pozytywnych relacji z potencjalnymi klientami, jest szybkość z jaką ładują się witryny posiadające certyfikat SSL oraz dysponujące protokołem HTTP/2. Takie witryny zyskują nawet kilkukrotne przyspieszenie ładowania. To dla użytkowników niezwykle istotne. W czasach, w których odbiorcy online chcą mieć wszystko natychmiast, a wydłużenie czasu ładowania witryny nawet o kilka sekund może sprawić, że o kilkadziesiąt procent wzrośnie współczynnik odrzuceń wejść na stronę, warto zadbać o krótki czas ładowania się witryny.

Ochrona danych

Przez Internet przepływają gigabajty danych, które bardzo często stają się celem ataków hakerów. Kradzież wrażliwych danych użytkowników, takich jak hasła do kont bankowych, nie stanowi dziś dla profesjonalistów dużego problemu. Zabezpieczenie strony chroni użytkowników przed przechwyceniem informacji o nich przez osoby trzecie. Certyfikat SSL szyfruje dane, uniemożliwiając ich modyfikację. Przydatny także jest protokół DNSSEC, który chroni użytkowników przed phishingiem. DNSSEC ma za zadanie nie dopuścić do wyświetlenia innej strony WWW pod daną domeną. Na polskim rynku liderem tej technologii jest nazwa.pl, która zabezpiecza 91% wszystkich domen chronionych tym protokołem.

Wiarygodność

Strony, które są bezpieczne, znacznie lepiej pozycjonują się w wynikach wyszukiwania Google. To gwarancja, że zainteresowany produktami lub usługami internauta z łatwością trafi na właściwą stronę WWW. Wyższa pozycja w wyszukiwarce wzmacnia także wiarygodność biznesowego partnera. Podnosi tym samym szanse na to, że potencjalny klient nie odwróci się na pięcie i nie opuści internetowego sklepu, w którym „obsługuje” sprzedawca niewzbudzający zaufania. Zamiast tego zdecyduje się wejść z nim w interakcję i dokonać zakupu.

Zabezpieczenie witryny certyfikatem SSL stało się standardem dla przedsiębiorców, którzy dbają o bezpieczeństwo swojej firmy, a także klientów. Zawsze lepiej być krok do przodu względem swojej konkurencji niż dać się wyprzedzić i pozostać w tyle, także w kwestii bezpieczeństwa. Bagatelizowanie tego tematu może kosztować znacznie więcej niż starty finansowe – wizerunek zaufanego kontrahenta jest niezwykle trudny do odtworzenia.

Zostaw komentarz

Prosimy o wypełnienie wszystkich poniższych pól. Zapewniamy, że Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.