Jak przyspieszyć stronę na WordPressie

Jak przyspieszyć stronę na WordPressie

Stworzyłeś stronę, wypełniłeś ją treścią, ale działa w żółwim tempie? To jeszcze nie czas, by postawić kreskę na WordPressie. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do spowolnienia ładowania się witryny. Na szczęście są sposoby, by sobie z nimi poradzić.

Sprawdź, jak szybka jest strona

Czas ładowania się mało wydajnej strony może wydawać się nieskończony, ale warto wiedzieć, ile dokładnie trwa. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, jaki skutek przyniosą Twoje zabiegi optymalizacyjne. Służy do tego np. narzędzie Google Speed Test. Możesz tam przeanalizować swoją witrynę pod kątem wydajności, otrzymując kompleksowe dane. Wyjaśnienie pojęć związanych z wynikami znajdziesz po kliknięciu przycisku na prawo od nagłówka Dane laboratoryjne. Narzędzie podsuwa też działania, które możesz podjąć, by przyspieszyć stronę, sugerując nawet konkretne wtyczki do WordPressa będące w stanie Ci pomóc. Zobaczysz też, jak długo ładują się konkretne elementy witryny.

Aktualizuj swój WordPress

Co jakiś czas pojawiają się nowe wersje WordPressa. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z aktualnej. Podobnie jest z plugin’ami i używanym przez Ciebie motywem (jeśli korzystasz z płatnego szablonu, zapewne dostajesz maile z wiadomością o dostępności nowej wersji). W aktualizacjach poprawiane są błędy wykryte w poprzednich wersjach, optymalizowane jest działanie oprogramowania czy dodawane są nowe funkcje. Pozwala to czasem na znaczne przyspieszenie działania strony.

Porządkuj wtyczki

Mnogość Plugin’ów to zaleta WordPressa, z której warto korzystać. Wtyczki to jednak dodatkowe programy, które muszą załadować swoje pliki w trakcie uruchamiania się strony. Niektóre mogą zwyczajnie za dużo „ważyć”, czyli ich objętość może zwiększyć czas ładowania się witryny. Przede wszystkim wyłącz wszystkie wtyczki, których nie używasz. Możliwe, że zainstalowałeś niektóre z nich po to, by je przetestować, ale zdecydowałeś się na korzystanie z innych. Zrobienie porządku z plugin’ami znacznie odciąży stronę. Dla niektórych używanych przez Ciebie wtyczek mogą też istnieć szybsze alternatywy. Możesz spróbować wyłączyć niektóre z plugin’ów (podpowiedzią będą wyniki czasu ładowania się bibliotek z Google Speed Test) i przeprowadzić test strony ponownie. Jeśli witryna bez konkretnej wtyczki uruchamia się wyraźnie szybciej, możesz poszukać alternatywnego plugin’u.

Zmniejszaj zdjęcia

Zdjęcia i pliki graficzne odpowiedzialne są zazwyczaj za przynajmniej połowę objętości strony. Oczywiście rezygnacja z obrazów to nie najlepszy sposób na przyspieszenie witryny, gdyż znacznie straci ona na atrakcyjności. Najlepiej po prostu zmniejszyć objętość zdjęć. Wykorzystać do tego możesz takie wtyczki jak Smush Image. Plugin zmieni rozmiar i skompresuje obrazy bez pogorszenia ich jakości. Co więcej, każde nowo dodane przez Ciebie zdjęcie również „przejdzie” przez wtyczkę, która je zoptymalizuje.

Zajmij się cache

Gdy użytkownik wchodzi na Twoją stronę, WordPress generuje plik HTML po pobraniu potrzebnych informacji z bazy danych. Witryna wyświetli się szybciej, jeśli plik HTML będzie już czekał „gotowy” do ściągnięcia z serwera. Służy do tego wtyczka WP Super Cache.

CSS i JavaScript

Pobranie plików CSS i JavaScript jest niezbędne do wyświetlenia strony. Czas jej ładowania możesz zmniejszyć minifikując pliki, czyli pozbywając się linijek zbędnego kodu (jak komentarze i niepotrzebne znaki). Pomaga także połączenie plików w jeden. Wszystkim tym zajmie się plugin JS & CSS Script Optimizer.

Last but not least — wydajny serwer

Niezależnie od tego, jak bardzo się będziesz starał zoptymalizować działanie strony, szybkość serwera zaważy o czasie jej ładowania. Tu znaczenie ma jakość infrastruktury i dobre parametry serwera. Gwarantujemy to w naszej usłudze WordPress Cloud, czyli stworzonego dla stron na WordPressie hostingu w chmurze. Co sprawia, że strony hostowane u nas działają szybciej?

  • wysoka moc obliczeniowa

Hosting działa w technologii chmury obliczeniowej (cloud hosting), przez co Twoja strona otrzymuje dostęp do mocy obliczeniowej vCPU porównywalnej z dwoma serwerami dedykowanymi z procesorem Intel Xeon E3.

  • szybkość łącz serwerów

Wykorzystujemy szerokopasmowe łącza światłowodowe o prędkości 150 Gbps.

  • HTTP/2

Używamy najnowszej metody komunikacji pomiędzy serwerem WWW a przeglądarkami internetowymi. Funkcjonalność aktywowana jest automatycznie dla wszystkich stron WWW korzystających z certyfikatów SSL.

  • TLS 1.3

Jest to najbezpieczniejsza metoda połączenia pomiędzy serwerem WWW a przeglądarkami internetowymi, wykorzystująca do zabezpieczenia certyfikaty SSL. Przyspiesza działanie stron WWW i zapewnia najwyższy dostępny poziom ochrony przesyłanych danych.

  • DNS Anycast

Jeśli posiadasz domenę zarejestrowaną w nazwa.pl lub wykupiłeś usługę DNS Anycast, skróci ona czas otwierania stron WWW w przeglądarkach internetowych, poprzez przyspieszenie odpowiedzi z serwera DNS.

  • Bazy MySQL / MariaDB, PostgreSQL

Bazy danych uruchamiane są w klastrze serwerów, zapewniającym najwyższą możliwą wydajność i niezawodność działania. Dzięki zastosowaniu szybkich dysków NVMe i dużej ilości pamięci RAM Twoja strona będzie działała płynnie.

  • Nielimitowany transfer

Jeżeli zatem jeszcze nie korzystasz z WordPress Cloud, czas zacząć.

Zostaw komentarz

Prosimy o wypełnienie wszystkich poniższych pól. Zapewniamy, że Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.