Jak sprawdzić zabezpieczenia strony WWW?

Jak sprawdzić zabezpieczenia strony WWW?

Każdy ma świadomość, że prowadząc e-biznes, należy zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jakie zabezpieczenia są najbardziej optymalne i jak chronią użytkownika? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych, które mają podnosić bezpieczeństwo w sieci, jednak jak sprawdzić, które kompleksowo chronią domenę?

Każdy użytkownik może sam sprawdzić najbardziej rozpowszechnione zabezpieczenie, czyli obecność certyfikatu szyfrującego. Zielona kłódka, która wyświetla się w pasku przeglądarki świadczy o tym, że dane przesyłane za pomocą tej witryny są szyfrowane. Od lipca ubiegłego roku strony niezabezpieczone odpowiednim certyfikatem szyfrującym są oznaczane jako niebezpieczne. Takie ostrzeżenie wprowadzili czołowi dostawcy przeglądarek internetowych, czyli Google i Mozilla. Jednak szyfrowanie transmisji danych to tylko jeden z elementów wpływających na poziom zabezpieczeń. Część z rozwiązań równie ważnych jak certyfikat SSL nie jest już w tak prosty sposób możliwa do zweryfikowania. Nazwa.pl, biorąc aktywny udział w podnoszeniu świadomości użytkowników w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci, przygotowała dedykowaną stronę WWW, gdzie każdy może sprawdzić poziom zabezpieczenia swojej strony. Wystarczy przejść do strony szybkość i bezpieczeństwo i wpisać adres swojej witryny.

Prowadzenie działalności w sieci – zarówno e-sklepu, jak również podstawowej, informacyjnej strony WWW – wymaga od użytkownika dbałości o najmniejszy szczegół. Braki w zabezpieczeniach mogą powodować nieodwracalne skutki, które ciężko jest naprawić. Dotyczy to przede wszystkim wiarygodności wśród odbiorców. Zaufanie klientów wystawione na próbę, nawet jeden raz, może trwale zachwiać wizerunek firmy. Za co odpowiadają poszczególne zabezpieczenia wymienione w teście?

Certyfikat SSL

Funkcją certyfikatów SSL jest uwierzytelnienie witryny internetowej oraz zapewnienie poufności przekazywanych informacji. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo i poufność transmisji danych. Wdrożenie tego certyfikatu sprawi, że klienci obdarzą witrynę WWW większym zaufaniem. Symbolem tego zabezpieczenia jest zielona kłódka obok adresu strony internetowej. Ponadto certyfikat SSL jest doceniany przez Google, a strona, która go posiada jest pozycjonowana wyżej w wynikach wyszukiwania.

Protokół HTTP/2

To kolejna wersja znanego od lat protokołu HTTP. Pozwala on wysyłać do serwera wiele zapytań na raz, dzięki czemu strona wczytuje się błyskawicznie. Wszystko to bez nadmiernego przeciążenia serwera i zbyt długiego czasu ładowania się witryny. Działanie protokołu HTTP/2 nie jest jednak możliwe bez posiadania certyfikatu SSL, dlatego warto o niego zadbać.

DNSSEC

Protokół ten to odpowiedź na jedno z najbardziej popularnych przestępstw w sieci, czyli phishing.  Ta niezwykle popularna metoda oszustwa polega na tym, że cyberprzestępca podszywa się pod osobę lub firmę w celu wyłudzenia wrażliwych danych personalnych. Mogą to być na przykład hasła do logowania na stronach bankowych lub dane potrzebne do realizacji płatności. Uzyskuje się je poprzez przekierowanie użytkowników na fikcyjne strony WWW, do złudzenia przypominające te prawdziwe, będące pod tym samym adresem, co właściwa strona. DNSSEC ma za zadanie nie dopuścić do wyświetlenia innej strony WWW pod daną domeną.

TLS 1.3

Rozwiązanie to jest rozwinięciem protokołu SSL. Zapewnia ochronę wychodzącego i przychodzącego ruchu oraz daje gwarancję, że informacje zostały przesłane w niezmodyfikowanej formie. Działanie TLS  1.3 sprowadza się do tego, że dane internautów są bezpieczne. Ważną informacją dla użytkowników dokonujących płatności online jest fakt, że TLS 1.3 jest wspierany przez najnowszą wersję PCI Compliance v3.1, czyli standardu, który zapewnia najwyższy i spójny poziom bezpieczeństwa w środowiskach związanych z przetwarzaniem danych posiadaczy kart płatniczych.

DNS over TLS

Technologia ta chroni prywatność przesyłanych zapytań i odpowiedzi z systemu DNS, uniemożliwiając ich podglądanie. W ten sposób cyberprzestępcy nie mogą śledzić ruchu internauty, co zwiększa poziom jego bezpieczeństwa. DNS over TLS funkcjonuje na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku szyfrowania transmisji stron WWW zabezpieczonych przy użyciu certyfikatów SSL, chroniąc przesyłane dane przed podsłuchaniem przez osoby nieuprawnione.

DNS Anycast

To kolejne narzędzie, które wpływa na przyspieszenie ładowania się strony WWW, w szczególności, kiedy użytkownik znajduje się na innym kontynencie. Warto je wdrożyć, ponieważ jak donosi Google wraz z wydłużeniem się czasu ładowania się strony (nawet o kilka sekund) współczynnik odrzuceń wzrasta nawet do 90%. Klienci lubią otrzymywać wszystko natychmiast – zarówno dostęp do informacji, jak również do szerokiego wyboru produktów. Serwery DNS Anycast wspomagają działania przedsiębiorców i zwiększają zadowolenie klienta. Technologia DNS Anycast jest również jednym z rozwiązań chroniących przed atakami DDoS.

Zostaw komentarz

Prosimy o wypełnienie wszystkich poniższych pól. Zapewniamy, że Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.