6 sposobów na bezpieczną i szybką stronę WWW

Bezpieczna domena

Zaufanie klientów i ich zadowolenie to jedne z najważniejszych wartości, szczególnie gdy prowadzi się biznes online. Strona, którą prowadzimy to nasza wizytówka i dlatego powinna być bezpieczna dla klientów jak i szybko działać, wspierając prowadzenie biznesu. Zanim przejdziemy do tego, jak ważne są poszczególne technologie dla bezpieczeństwa i szybkości działania strony WWW, warto już teraz sprawdzić, czy dbasz o bezpieczeństwo klientów?

Wykonaj test i zobacz, czy Twoja domena to bezpieczna i szybka domena

I jak wyniki? Teraz, kiedy już wiesz, jaki rezultat uzyskałeś, zobacz jak duże znaczenie dla Ciebie i Twoich użytkowników mają wszystkie pozycje w teście:

Ochrona przed phishingiem – DNSSEC

Phishing to jedno z najbardziej popularnych przestępstw w sieci.  Odpowiedzią na to zagrożenie jest protokół DNSSEC, wprowadzony dla wszystkich nazw domen zarejestrowanych poprzez nazwa.pl. Zabezpieczenie pozwala stwierdzić, czy strona internetowa, na której znajduje się użytkownik, to faktycznie witryna Twojego sklepu czy też próba oszustwa. W skrócie, protokół ten miesza szyki cyberprzestępcom, minimalizując ryzyko stania się ofiarą phishingu.

Bezpieczna transmisja danych – TLS 1.3

Protokół TLS 1.3 zapewnia ochronę wychodzącego i przychodzącego ruchu na Twoje stronie WWW oraz daje gwarancję, że informacje zostały przesłane w niezmodyfikowanej formie. Działanie TLS 1.3 sprowadza się w skrócie do tego, że dane internautów są po prostu bezpieczne. Najnowszy standard TLS 1.3 jest szybszy i odporniejszy na ataki z zewnątrz niż wcześniejsza jego wersja. Rozwiązanie jest już wspierane przez Firefox w wersji 61, a kolejne przeglądarki także niebawem będą go stosowały. Protokół zwiększa szybkość ładowania się strony, a Twoi klienci z pewnością docenią dodatkową ochronę jaką im zapewniasz.

Prywatność danych – DNS over TLS

Prywatność dla użytkowników to podstawa, nikt nie lubi być podglądanym. Niestety leciwa już konstrukcja globalnego systemu DNS pozwala niepowołanym osobom na sprawdzanie tego, jak użytkownik poruszał się po sieci. Technologia DNS over TLS stosowana w nazwa.pl chroni prywatność przesyłanych zapytań i odpowiedzi z systemu DNS, nie pozwalając na ich podglądanie. W ten sposób przestępcy nie mogą śledzić ruchu internauty, co zwiększa poziom jego bezpieczeństwa. Technologia ta w połączeniu z DNSSEC odsyła przestępstwa phishingowe do lamusa.

Szyfrowanie danych – Certyfikat SSL

Certyfikat SSL jest dla odbiorcy strony, na przykład klienta Twojego sklepu internetowego, dowodem na to, że realizuje on transakcję w zaufanym, bezpiecznym miejscu w sieci. Po pierwsze, jest więc wizytówką, która mówi klientom, że znajdują się na właściwej stronie WWW. Po drugie, jest „zamkiem” do poufnych informacji przekazywanych poprzez stronę internetową – takich jak loginy, hasła, numery kart kredytowych i inne wrażliwe dane. Funkcją certyfikatów SSL jest więc uwierzytelnienie witryny internetowej oraz zapewnienie poufności przekazywanych informacji. Dzięki certyfikatowi nazwaSSL DV Twoi klienci mogą bezpiecznie dokonywać transakcji na Twojej stronie.

Szybkość ma znaczenie – HTTP/2

Kilkukrotne przyspieszenie ładowania stron WWW to efekt połączenia technologii szyfrowania SSL i protokołu HTTP/2. Z punktu widzenia właściciela strony internetowej, w szczególności z branży e-commerce, wprowadzenie protokołu HTTP/2 w połączeniu z certyfikatem SSL można porównać do przesiadki z parowozu do kolei dużych prędkości. W dodatku szybkość ładowania się stron WWW oraz ochrona TLS 1.3 i certyfikat nazwaSSL DV bardzo pozytywnie wpływają na pozycjonowanie Twojej witryny w wynikach wyszukiwarki Google.

Globalny zasięg – DNS Anycast

Ponad 40% zapytań DNS o polskie domeny kierowanych jest spoza Polski. Dlatego warto zadbać o to, aby ruch ten był prawidłowo obsłużony. Temu właśnie służy technologia DNS Anycast w nazwa.pl, która pozwala na błyskawiczne załadowanie się witryny z dowolnego punktu na Ziemi. Dlaczego warto stosować to rozwiązanie?  Badania przeprowadzone przez Google wskazują, że prawdopodobieństwo opuszczenia mobilnej strony wzrasta o 32%, jeżeli czas jej ładowania przekroczy 3 sekundy. Z badań możemy także wyczytać, że strona ładująca się powyżej 5 sekund (w porównaniu do tej ładującej się 1 sekundę) traci blisko 40% konwersji, a współczynnik odrzuceń rośnie o ponad 100%. Wszystko to sprowadza się do jednego – szybciej znaczy lepiej dla biznesu. W dodatku technologia DNS Anycast jest jednym z rozwiązań chroniących przed atakami DDoS, dzięki czemu Twoja strona zawsze będzie dostępna.

Prowadzenie biznesu to także odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich klientów. Poprzez szereg zabezpieczeń chroniących domenę użytkownika możesz być pewny, że odpowiedzialnie prowadzisz swój biznes i dbasz o  jego bezpieczeństwo. W dodatku powyższe rozwiązania wspierają także Twoją witrynę poprzez wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania oraz większy poziom konwersji.