Instagram w e-commerce

Wspieranie sprzedaży na Instagramie

Instagram może być nie tylko przestrzenią do publikacji osobistych zdjęć lub działalności influencerów. Narzędzie to można skutecznie wykorzystać do promocji sklepu internetowego. Warto się na nim skupić, bo potrafi być bardziej skuteczny niż Facebook.

Instagram vs Facebook

Patrząc na konkurencyjne firmy, możesz stwierdzić, że na Facebooku są wszyscy przez co wydaje się naturalnym kanałem promocji social media. I rzeczywiście, nie jest dobrze tam nie być, ponieważ serwis ma olbrzymią liczbę użytkowników.Czy jednak warto inwestować jedynie w Facebooka? A jeśli masz ograniczony budżet, czy w warto go wydawać akurat tam?

Problemem Facebooka jest właśnie to, że są na nim wszyscy. 93% firm wykorzystujących social media jest tam obecnych. Na Instagramie natomiast znajdziesz jedynie 36% firm. Sprawia to, że po prostu łatwiej się przebić. Na korzyść Instagrama przemawiają też inne liczby. Zaangażowanie użytkowników lubiących Facebookowe strony firm wynosi 32%, podczas gdy na Instagramie 68%. Posty marek publikowane na FB widzi zaledwie 6% śledzących je użytkowników, podczas gdy te na Instagramie wszyscy z nich. O kilkadziesiąt razy większe jest też zaangażowanie użytkownika Instagrama w stosunku do użytkownika Facebooka, co w praktyce oznacza większą ilość lajków. Instagramowi „fani”, jeśli zdecydują się na zakup w sklepie, wydają też o ⅕ więcej.

Perspektywa — zakupy na Instagramie

Najnowsze rozwiązania Instagrama dadzą e-sklepom jeszcze większe możliwości. Instagram Checkout umożliwi robienie zakupów bezpośrednio w serwisie, bez przechodzenia na stronę sklepu. Na razie z usługi korzystają jedynie duże marki jak Adidas, Dior czy H&M. W przyszłości ma być jednak dostępna dla wszystkich. Może to sprawić, że mikro sklepy, np. sprzedające rękodzieło, będą mogły całą swoją sprzedaż prowadzić przez Instagram. Dla większych sklepów może to być szansa na sprzedaż wybranych produktów i pozyskanie tak klientów na kolejne.

Jak działać na Instagramie?

Działając na Instagramie, Twoim celem powinno być przede wszystkim wykreowanie godnej zaufania marki. Właśnie to przekłada się na ilość pozyskanych klientów. Aby osiągnąć ten cel, należy konsekwentnie budować spójny wizerunek. Dla działań na Instagramie należy przygotować osobną strategię lub zawrzeć ją w tej przeznaczonej dla całości akcji social media. Nie musi to być rozbudowany dokument, ale dzięki dopracowanemu planowi Twoje działania nie będą przypadkowe. Treści publikowane na Instagramie muszą wynikać z charakteru Twojej marki. Jeśli precyzyjnie ją określiłeś, wybierając najwyżej kilka konkretnych cech, będziesz mógł tworzyć spójne treści.

Spójne i dobre treści to…

Przede wszystkim musisz stawiać na jakość. Jeżeli nie jesteś w stanie często zamieszczać naprawdę dobrych wpisów, lepiej postuj rzadziej. Nie powinny być przypadkowe, publikowane, tylko aby „wykonać normę”. Co prawda największe marki zamieszczają średnio 1,5 wpisu dziennie, ale nie musisz się tym sugerować. Publikowanie rzadziej także będzie skuteczne.  Aby osiągnąć efekt spójnego wizerunku, wybieraj zdjęcia, które dotyczą Twoich produktów albo wywołują skojarzenia związane z Twoją marką. Możesz również wykorzystać storytelling, opisując proces projektowania i tworzenia nowego produktu lub prezentując osoby w ten proces zaangażowane. Jeśli zamieszczasz nie tylko zdjęcia, ale i grafiki, możesz do ich tworzenia wykorzystywać proste narzędzia graficzne typu Canva. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć wiele grafik szybko i samodzielnie (lub zrobi to Twój specjalista od social media, nie musząc korzystać z pracy grafika).

Pamiętaj, aby zachować spójność w wykorzystywanej kolorystyce i czcionkach. Te mogą wynikać z identyfikacji wizualnej Twojej marki lub być związane z konkretnym produktem czy akcją promocyjną. Najważniejsze, aby nie były przypadkowe.

Zostaw komentarz

Prosimy o wypełnienie wszystkich poniższych pól. Zapewniamy, że Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.