Firefox 62 liderem polskiego rynku przeglądarek z obsługą TLS 1.3

Firefox 62 jest liderem wśród przeglądarek obsługujących standard TLS 1.3

Najnowsza wersja popularnej przeglądarki Mozilla Firefox w dwa tygodnie od premiery została zainstalowana przez większość użytkowników polskiego Internetu korzystających z jej poprzedniej wersji. Popularność tej przeglądarki w Polsce jest duża, obecnie ok. 32%* użytkowników do przeglądania stron WWW wykorzystuje właśnie „liska” od Mozilli.

Badania przeprowadzone przez firmę hostingową nazwa.pl, bazujące na analizie ponad 600 tysięcy obsługiwanych przez spółkę serwisów WWW, wykazały, że poprzednia wersja przeglądarki – 61 – została już zaktualizowana do najnowszego wydania przez 90% użytkowników. Tym samym Firefox 62 jest obecnie liderem wśród przeglądarek obsługujących najnowszy standard TLS 1.3, służący do szyfrowania transmisji danych.

Jak działa TLS 1.3?

Wyznaczony przez IETF – Internet Engineering Task Force – standard TLS 1.3, oznaczany także jako RFC8446, jest szybszy i odporniejszy na ataki z zewnątrz niż jego wcześniejsza wersja. Najnowsze zabezpieczenie wdrożyli już światowi liderzy technologiczni, tacy jak: Cloudflare, Google czy Facebook, oraz polska firma nazwa.pl.

Niezwykle ważne jest to, że zarówno Mozilla, jak i Google dostosowują swoje przeglądarki do najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dzięki temu polscy internauci mogą korzystać z najnowszych i najbezpieczniejszych rozwiązań – tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Niebawem dane te ulegną zmianie, gdyż do wprowadzenia pełnej obsługi TLS 1.3 przygotowuje się Google Chrome. Obecnie jest ona dostępna w wersji eksperymentalnej (draft 28). W celu korzystania z tej funkcjonalności, należy ją aktywować w ustawieniach przeglądarki. Decyduje się na to, jednak niewielu użytkowników. Najbliższe wydanie Chrome 70 według kalendarza planowane jest na 16 października 2018 r.

Zostaw komentarz

Prosimy o wypełnienie wszystkich poniższych pól. Zapewniamy, że Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.