Bezpieczne transakcje internetowe z DNSSEC

DNSSEC w nazwa.pl to zabezpieczenie, którego funkcją jest ochrona domen przed przekierowaniem na fałszywą witrynę np. banku lub sklepu internetowego, wyłudzającą hasła i dane kart płatniczych. DNSSEC uwierzytelnia dane z lokalnego serwera DNS. Spółka nazwa.pl jako lider rynku ma świadomość cyberprzestępczości w sieci i dąży do tego, aby uchronić przed jej negatywnymi skutkami jak największą liczbę użytkowników.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji leży po stronie właściciela domeny. Posiadanie bezpiecznej domeny to dziś wręcz obowiązek dla sklepu online czy banku i sam certyfikat SSL to zbyt mało. Technologie związane z bezpieczeństwem domeny powinny być zatem priorytetem, a ich powszechność stosowania to wyraz odpowiedzialności, jaką biorą za swoich klientów przedsiębiorcy. Z punktu widzenia właściciela sklepu internetowego bezpieczna domena nie tylko chroni jego klientów przed przestępcami, ale i pozytywnie wpływa na poziom jego wyników w wyszukiwarce Google – Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Nowa unijna dyrektywa PSD2, w głównych założeniach, ma jeszcze bardziej chronić użytkownika przy przeprowadzaniu transakcji bezgotówkowych. Dodatkowa ochrona odbywa się z wykorzystaniem dwustopniowej autoryzacji, której zadaniem jest zweryfikowanie tożsamości konsumenta. Przy dokonywaniu operacji finansowych niezwykle ważna jest identyfikacja użytkownika, jednak równie istotne znaczenie ma autentyczność stron internetowych.

Niebezpieczna witryna podszywająca się pod znane nam strony internetowe bazuje na naszym braku świadomości i czujności. Zjawisko to znane jako phishing jest coraz popularniejszą metodą wyłudzania danych od użytkowników, a niejednokrotnie także ich środków pieniężnych. Oczywiście istnieją technologie takie jak DNSSEC, które chronią przed takimi zagrożeniami, jednak nadal nie są one powszechne. Spółka nazwa.pl, w odróżnieniu od wielu usługodawców, oferuje to rozwiązanie.

Dwa lata temu, według raportu Państwowego Instytutu Badawczego NASK, nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, liczba domen .pl zabezpieczonych protokołem DNSSEC wynosiła zaledwie 36 tysięcy. Dzięki zastosowaniu przez nazwa.pl zabezpieczenia DNSSEC dla wszystkich domen polskich, które są zarejestrowane w Spółce, wartość ta wzrosła do pół miliona.  To ponad trzynastokrotność tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze nie tak dawno. Dzięki temu już niemal co czwarta polska domena w sieci posiada ochronę o najwyższym standardzie. Jak wskazuje raport NASK podsumowujący ostatni kwartał 2018 roku, jest to głównie zasługa nazwa.pl, która obsługiwała w tym czasie ponad 90% takich domen.

Przyznanie nazwa.pl przez Ministerstwo Cyfryzacji statusu kluczowego operatora w sektorze infrastruktury, podobnie jak otrzymane w grudniu wyróżnienia od NASK, potwierdzają wkład nazwa.pl w rozwój polskiego cyberbezpieczeństwa – Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

W czasach, gdy bezpieczeństwo jest trendem, kiedy wprowadza się przepisy w celu zaostrzenia jego norm, tym bardziej warto podejmować właściwe decyzje. Domena w nazwa.pl zabezpieczona protokołem DNSSEC to wybór świadomy i odpowiedzialny.