Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o domenie .eu, ale boicie się zapytać

Domena .eu jest domeną najwyższego poziomu, która cieszy się zaufaniem Internautów na całym świecie. Jej rejestracja to dobry wybór zarówno dla firm z siedzibą na terenie Unii Europejskiej, jak i mieszkańców Wspólnoty. Dowiedz się więcej na temat domeny europejskiej!

Ile kosztuje domena .eu i jak ją kupić?

W nazwa.pl domena .eu dostępna jest w promocji już za 0 zł za pierwszy rok użytkowania. Aby zarejestrować domenę .eu w nazwa.pl, wystarczy wejść na stronę https://www.nazwa.pl/domeny/, a następnie wprowadzić proponowaną nazwę. Jeżeli będzie ona dostępna, system pokieruje nas przez dalsze kroki rejestracji.

Ile lat ma domena .eu?

Domena .eu została uruchomiona 7 grudnia 2005 r. Na samym początku dedykowana była instytucjom publicznym Unii Europejskiej oraz organizacjom posiadającym prawa do znaków towarowych. Od 7 kwietnia 2006 r. stała się natomiast dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Historia domeny sięga roku 1999, kiedy to Komisja Europejska zaczęła rozważać jej utworzenie. Ostatecznie powstała w 2002 r. na bazie rozporządzenia Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego. Rok później została zarejestrowana organizacja non profit EURid, która zawiaduje domeną .eu oraz .ею (czyli wersją domeny pisaną cyrylicą). EURid współpracuje z akredytowanymi rejestratorami domeny.

W kwietniu 2004 roku Komisja Europejska ustanowiła dla domeny .eu zasady polityki publicznej, a domena została dodana do strefy pierwotnej (root zone) Systemu Nazw Domen (DNS).

W grudniu 2005 roku rozpoczął się tzw. okres Sunrise, kiedy to rejestrować domeny .eu mogli jedynie wnioskodawcy legitymujący się uprzywilejowanym tytułem do konkretnej nazwy domeny. 7 kwietnia domena została udostępniona dla wszystkich i tego samego dnia zostało zarejestrowanych ponad milion adresów z rozszerzeniem .eu.

Ile domen z europejskim rozszerzeniem jest już zarejestrowanych?

Do dnia dzisiejszego zarejestrowano prawie 4 mln domen .eu. W Polsce jest ich ok. 300 000, co czyni .eu trzecią najbardziej popularną domeną w naszym kraju. Najwięcej domen .eu zarejestrowanych jest w Niemczech oraz Holandii, odpowiednio 1 mln i 0,5 mln.

Jakie są regulacje dotyczące rejestrowania domen europejskich?

Domenę .eu może zarejestrować:

  • przedsiębiorca mający statutową siedzibę, zarząd lub główne miejsce prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii;
  • organizacja założona na terytorium Wspólnoty lub ww. państw, bez uszczerbku dla stosowania przepisów prawa krajowego;
  • osoba fizyczna zamieszkała we Wspólnocie lub ww. państwach.

Kryterium dopuszczającym rejestrację nazwy domeny .eu nie jest narodowość, ale miejsce zamieszkania.

Nowe przepisy uchwalone w 2019 r. przez Parlament Europejski i oczekujące na wprowadzenie w życie przez Komisję Europejską, rozszerzają Kryteria Kwalifikacyjne o wszystkie osoby mające obywatelstwo UE, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ponadto możliwość rejestracji domeny będzie dostępna również dla obywateli innych krajów, ale zamieszkujących na terenie Wspólnoty.

Czy są jakieś nazwy domen, których nie można używać?

Istnieją nazwy domen .eu, które zostały zablokowane przez państwa członkowskie UE lub przez instytucje unijne i co za tym idzie, nie można ich zarejestrować. Należy do nich np. wiele z dwuliterowych kodów państwowych jak np. DE dla Niemiec. Pełną listą zablokowanych nazw można znaleźć tutaj.

Czy dla domen .eu istnieją ograniczenia techniczne?

Ograniczenia techniczne domeny .eu dotyczą możliwych do rejestracji nazw domen:

  • mogą zawierać znaki alfabetu łacińskiego od a do z, cyfry od 0 do 9 oraz myślnik (-). Dopuszczalne są także znaki diakrytyczne (czyli narodowe, jak nasze „ą”, „ć”);
  • nie mogą rozpoczynać się ani kończyć myślnikiem (-), nie może on też znajdować się na trzeciej i czwartej pozycji nazwy z wyjątkiem sytuacji, kiedy myślniki są poprzedzone znakami „xn”;
  • nazwa nie może być krótsza niż 2 znaki ani dłuższa niż 63 znaki.

Domena .eu a pozycjonowanie – jak europejskie rozszerzenie wpływa na pozycję strony w wynikach Google?

Domena .eu jako trzecia pod względem ilości rejestracji domena w Polsce cieszy się dużym zaufaniem Internautów. Bezpośrednio wpływa to na kwestię pozycjonowania, ponieważ strony o adresie z rozszerzeniem .eu są przez użytkowników częściej klikane w Google. Ponadto domena .eu to dobry wybór dla firmy, która planuje ekspansję na rynki zagraniczne, ponieważ jest rozpoznawalna na całym świecie i budzi zaufanie.

Domena .eu w liczbach