Twórz stronę łatwiej. Najlepsze darmowe wtyczki do projektowania drag&drop

Czasy, kiedy dla stworzenia strony internetowej trzeba było ślęczeć nad linijkami kodu, na szczęście dla każdego, kto nie jest programistą, odchodzą w zapomnienie. Teraz wystarczy po prostu zaprzyjaźnić się z WordPressem. Ale przecież zawsze może być szybciej, prościej i wygodniej! Dlatego właśnie powstały wtyczki, pozwalające projektować stronę metodą przeciągnij i upuść (drag&drop).

Projektowanie drag&drop to najbardziej intuicyjny sposób budowania stron internetowych. Jest jak układanie kart na stole, gdzie można dowolnie je dodawać, odejmować i przesuwać. Za pomocą tej metody można konstruować witryny np. w edytorach stron Wix i Weebly. Te jednak, chociaż proste w obsłudze, dają użytkownikowi bardzo ograniczone możliwości personalizacji i rozwoju strony, przez co gorzej wypadają w porównaniu z WordPressem. Ponadto, w wersji darmowej wyświetlają reklamy.

Na szczęście można połączyć wygodę edytorów typu Wix i Weebly z możliwościami WordPressa. Powstały w tym celu intuicyjne wtyczki do edycji stron metodą drag&drop, z których my wybraliśmy najlepsze:

Elementor

Gdy wykupisz usługę WordPress Cloud, w zainstaowanym przez nas WordPressie zobaczysz wtyczkę Elementor. Nie bez powodu — to wyjątkowo udany edytor drag&drop.

Elementor jest bardzo intuicyjny w obsłudze i szybko nauczysz się z niego korzystać. Posiada prosty interfejs, a stronę możesz tworzyć z podglądem na żywo, co daje Ci dużą kontrolę nad procesem projektowania. Dostępny jest także podgląd mobilnej wersji strony, dzięki czemu wiadomo, w jakim stopniu layout będzie przyjazny urządzeniom typu smartfon czy tablet.

Do budowy strony służą liczne widgety, które przeciąga się z bocznego paska na stronę. Oprócz podstawowych elementów, jak sekcja tekstowa czy zdjęcie, mamy do dyspozycji m.in. ikony social media, mapy Google, czy widgety audio i video. Możliwe jest także dodawanie efektów animacji. Ponadto, jeśli będziesz potrzebować więcej widgetów, dostępne są dodatki zaprojektowane przez zewnętrznych programistów.

Zaletą Elementora jest możliwość edycji tekstu bezpośrednio na stronie, nie w oknie pop-up czy pasku bocznym, jak to jest w przypadku Beaver Builder czy Page Builder Site Origin, co znacznie przyśpiesza pracę.

Elementor pozwala na korzystanie z wielu, bardzo dobrze zaprojektowanych szablonów, m.in. stron głównych czy landing page. Łatwo za ich pomocą stworzyć własną stronę, po prostu podmieniając treści.

Beaver Builder

Beaver Builder również umożliwia edycję front end, tym razem za pomocą wyskakujących okienek. Mimo to pracować można łatwo i szybko za sprawą przyjaznego interfejsu. Beaver Builder jest kompatybilny z WooCommerce oraz każdego rodzaju motywem. Pozwala budować w pełni responsywne witryny i optymalizować je pod kątem SEO.

Sam Beaver Builder nie oferuje tyle widgetów co konkurencja, ale można uzupełnić te braki za pomocą dostępnych osobno dodatków. Wtyczka obsługuje także shortcodes, co można wykorzystać do zwiększenia liczby elementów służących do budowy strony.

Beaver Builder oddaje do dyspozycji użytkowników wiele szablonów, w których wystarczy podmienić treści, aby błyskawicznie stworzyć własną stronę. Zbudowany przez siebie layout można ponadto zapisać i używać do tworzenia innych stron.

Page Builder SiteOrigin

Jest to często aktualizowana i bardzo popularna (do tej pory zainstalowana ponad 2,5 mln razy) wtyczka open source. Obsługuje większość motywów i pozwala tworzyć w pełni responsywne witryny. Ponadto wyposażona jest w historię wykonywanych na stronie czynności, co pozwala cofnąć się do wcześniejszego etapu projektowania.

Widgety Page Buildera można w łatwy sposób dostosowywać do swoich potrzeb. Co więcej aktywacja dodatkowej wtyczki pozwala na korzystanie ze znacznie większej ilości widgetów, takich jak mapy Google, pokazy slajdów, przyciski call to action czy formularze kontaktowe. Pobrać można także inne, stworzone przez zewnętrznych programistów, rozszerzenia.

Page Builder daje do wyboru dużą ilość szablonów stron, takich jak „Strona główna”, „O nas”, „Kontakt” i inne. Wokół wtyczki wyrosła duża społeczność, która w razie problemów z obsługą chętnie służy pomocą.

Podsumowanie

Wtyczki drag&drop pozwalają na olbrzymią oszczędność czasu, a dzięki prostej obsłudze  są idealne dla osób, które nie miała wcześniej do czynienia z tworzeniem stron internetowych. Ponadto, dzięki wykorzystaniu gotowych szablonów, można za ich pomocą stworzyć witrynę w naprawdę błyskawicznym tempie, jedynie wklejając swoje treści. W związku z tym, decydując się na wybór wtyczki, oceń czy oferuje ona interesujące Cię rodzaje szablonów.