Przyspiesz swój e-Sklep z serwerem Memcached

Masz już zarejestrowaną domenę, uruchomioną stronę sklepu i kilka udanych promocji na Facebooku. Jest świetnie, zaczynasz sprzedawać więcej, więcej i… Twoi klienci zaczynają skarżyć się, że strona działa coraz wolniej. Zaczynasz mieć wrażenie, że z każdym odwiedzającym twoją stronę, jej wydajność będzie coraz niższa. Nazwa.pl ma dla Ciebie rozwiązanie – skorzystaj z serwera Memcached, dostępnego w usłudze e-Sklep, a już wkrótce także w usługach Hosting Cloud i WordPress Cloud.

Szybkie buforowanie baz danych, czyli pobieranie ich do pamięci podręcznej serwera, jest bardzo ważne dla wydajnego działania strony internetowej. Szczególnie dotyczy to witryn, które zawierają dużą ilość treści, jak sklepy internetowe. Memcached to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań tego typu – już teraz dostępne w nazwa.pl.

Po co buforujemy dane?

Gdy użytkownik łączy się ze stroną, aplikacja wysyła zapytania do bazy danych, aby pobrać z niej potrzebne do wyświetlenia witryny dane. Im większa liczba użytkowników przegląda stronę, tym więcej generują zapytań, co może prowadzić do dużego obciążenia serwera i wolniejszego działania witryny.

Wykorzystując buforowanie obiektów, ogranicza się ilość zapytań, gdyż dane przy pierwszym zapytaniu pobierane są do pamięci podręcznej (tzw. pamięć cache) serwera. W ten sposób, gdy kolejny użytkownik łączy się z witryną, potrzebne informacje są już dostępne w cache, przez co strona działa znacznie szybciej. Przede wszystkim jednak jest w stanie obsłużyć wielu internautów jednocześnie, przy stosunkowo niskim obciążeniu serwera, a co za tym idzie, spełniać potrzeby rosnącego biznesu.

Czym jest Memcached?

Memcached to system buforowania pamięci służący do zwiększenia szybkości działania dynamicznych aplikacji internetowych. Potrafi przechowywać wyniki zapytań baz danych, wywołań API jak
i renderowania strony. Dowodem skuteczności systemu jest to, że korzystają z niego takie serwisy jak Facebook, Twitter, YouTube czy Wikipedia.

Jak działa Memcached?

Za każdym razem, kiedy od strony użytkownika płynie zapytanie do witryny, aplikacja sprawdza w Memcached, czy żądane dane znajdują się w pamięci serwera Memcached. Jeśli tak, wysyłane są z niej do przeglądarki internetowej użytkownika. Jeśli nie, trafiają do użytkownika z bazy danych
i równocześnie pobierane są do pamięci Memcached, aby czekać tam na kolejne zapytanie.

Ponadto Memcached aktualizuje przechowywane w pamięci podręcznej dane za każdym razem, gdy zostają one zmienione w bazie danych. System czyści także cache po określonym w kluczu wygaśnięcia czasie.

Memcached w nazwa.pl

Do witryn najbardziej narażonych na dużą ilość zapytań do baz danych, a zatem wymagających dobrej obsługi cache, należą sklepy internetowe. Właśnie dlatego wdrożyliśmy Memcached w naszej usłudze e-Sklep.  Zadbaliśmy także o aspekt sprzętowy bazy danych. Zakładane one są w ramach usługi, na szybkich dyskach SSD NVMe. Wykorzystują one połączenia PCI Express zamiast złącz SATA (Serial ATA), co pozwala na przesyłanie danych w dużym tempie.

Zalety Memcached już niedługo będą mogli docenić także nasi klienci korzystający z usług Hosting Cloud i WordPress Cloud. Za sprawą serwera Memcached wszystkie ich witryny będą działać jeszcze szybciej, co będzie szczególnie odczuwalne w przypadku stron notujących duży ruch.