Jakie powinno być Twoje logo i dlaczego powierzyć projektowanie profesjonaliście

Logo będzie z Tobą tak długo, jak Twoja firma. To z nim klienci będą kojarzyć Twoją działalność, widząc je na stronie internetowej, produktach czy szyldach. Dowiedz się, na jakie pytania powinieneś sobie odpowiedzieć, przystępując do zadania stworzenia logo.

Czy logo ma mi się podobać?

Tak, oczywiście. Ale to nie Twój gust powinien być jedynym sędzią przy jego wyborze. Logo powinno wynikać z planowania i analizy, nie z zupełnie swobodnego procesu twórczego.
Tylko dzięki temu jest szansa na to, że spełni swoją funkcję.

Dlatego warto przygotować dokładne wytyczne dla projektanta zawierające informacje dotyczące firmy. Dobrze jest też znać zasady tworzenia logo, by móc kompetentnie ocenić jego pracę. Nie należy jednak przeceniać swoich możliwości w tej dziedzinie. Najczęściej lepiej jest zaufać doświadczonemu specjaliście.

Kto powinien zaprojektować moje logo?

Przede wszystkim o wyborze projektanta nie powinna decydować cena jego usług. Oczywiście należy operować w rozsądnych dla Ciebie granicach. Unikaj jednak ofert typu „logo za 100 zł”, gdyż oznaczają one, że projektant poświęci na Twoje logo bardzo mało czasu i wykona je najprawdopodobniej powielając najbardziej oczywiste schematy. Efekt jego pracy może być także niedoskonały pod względem technicznym.

Projektant tworząc logo być kreatywny, ale przede wszystkim odnosić się do Twoich wytycznych. Dlatego warto je jak najtrafniej sformułować. Trzeba mieć także świadomość tego, jak wygląda proces projektowania i jakie powinny być cechy dobrego logo.

Przy samym wyborze specjalisty najlepiej kierować się jego portfolio. Dobrze, aby realizacje projektanta były już wdrożone, tak by je zobaczyć na stronach działających firm i w ten sposób ocenić, czy korespondują z charakterami danych marek.

Aby znaleźć odpowiednią osobę, możesz np. umieścić zapytanie na przeznaczonych do tego grupach na Facebooku, prosząc chętnych do wykonania zlecenia o przesłanie linku do swojego portfolio. Na świetne prace grafików można również trafić przeglądając Behance.

Jakie logo ma konkurencja?

Podczas planowania biznesu, zawsze podstawową kwestią jest przeprowadzenie analizy konkurencji. Nie inaczej jest w przypadku projektowania logo. Tutaj jednak analiza nie musi być tak pogłębiona i pracochłonna, a nawet będzie przyjemna.

Wystarczy przyjrzeć się logo innych firm działających w tej samej branży i zabiegających o tego samego klienta (najlepiej skopiować je i zapisać w osobnym katalogu). Nie musi być to Twoja bezpośrednia konkurencja – warto też rozejrzeć się wśród firm z innych rynków, także ich liderów. Dzięki temu wyrobisz sobie zdanie na temat estetyki, która dominuje w danej branży — rodzajów czcionek, typów znaków oraz kolorystyki. Pomoże Ci to stworzyć logo, które będzie adekwatne do Twojego rodzaju biznesu.

Jaka jest moja marka?

Logo powinno odzwierciedlać charakter Twojej marki. Mogą to być wartości, które za nią stoją, cecha, która wyróżnia ją na tle konkurencji lub charakter samego produktu. Logo może nawiązywać do nich w sposób metaforyczny przy użyciu symbolu, który się z nimi kojarzy.

Warstwę skojarzeniową mają również czcionki — niektóre wyglądają statecznie, inne kojarzą się z nowoczesnością i innowacją, jeszcze inne z osobistym charakterem marki (np. czcionki odręczne w przypadku firmy opierającej swój kapitał na osobie właściciela).

Wyrazić charakter marki można także za pośrednictwem koloru (np. czerwień to energia i emocjonalność, zieleń — natura i harmonia a błękit stabilizacja). Barwy w różny sposób wpływają na ludzkie odczucia, dlatego trzeba uważać, by nie stosować takich, które są sprzeczne z komunikatem, jaki nasza marka ma przekazywać.

Czy logo ma być oryginalne?

W sensie niekopiowania cudzych pomysłów — oczywiście tak. Natomiast jeśli oryginalność rozumieć jako nietypowość — niekoniecznie. Często postawienie sobie takiego celu prowadzi do nadmiernego komplikowania projektu, tylko po to, aby był „ciekawy”. Tymczasem logo powinno przede wszystkim wyrażać charakter Twojej marki, budząc u klientów pożądane skojarzenia a niekoniecznie być szczytem artystycznej kreatywności.

Nadmiernie skomplikowane logo trudniejsze jest także do wykorzystania. Musisz pamiętać, że znaleźć się ono musi na stronie internetowej, wizytówce, być może opakowaniu produktu, szyldzie czy samochodzie. Powinno być też możliwe do zastosowania w wersji monochromatycznej. Im prostszy jest projekt, tym będzie go łatwiej stosować.

Zaletą prostego logo jest także to, że w mniejszym stopniu jest podatne na upływ czasu. Musisz założyć przecież, że Twoja firma będzie obecna na rynku jak najdłużej. Nie byłoby dobrze, gdyby jej logo w przyszłości wyglądało archaicznie. Dlatego też nie warto kierować się modą, a raczej próbować stworzyć projekt ponadczasowy.

Nie oznacza to oczywiście, że logo nie powinno się wyróżniać. Oczywiście warto, aby było na swój sposób wyjątkowe, by zapadało w pamięć klientom. Nie powinno się to jednak odbywać kosztem zasad, o których pisaliśmy powyżej.