Coworking — co to jest i dlaczego jest fajne

Praca w domu początkowo wydaje się świetnym pomysłem. Z czasem jednak zaczyna brakować towarzystwa ludzi oraz rozgraniczenia pomiędzy czasem pracy i czasem wolnym. Rozwiązaniem może być coworking, który jest coraz popularniejszy wśród freelancerów.

Czym jest coworking?

Coworking daje możliwość pracy z innymi freelancerami różnych branż w jednym biurze typu open-space. Jest to w najprostszej wersji „biurko do wynajęcia” i dostęp do internetu, sprzętu takiego jak drukarka i skaner oraz kuchni. Jeżeli samo biurko to dla Ciebie za mało, możesz również wynająć wydzielone pomieszczenie (chociaż wtedy znowu poczujesz się samotny…).

Miejsce do pracy w przestrzeni coworkingowej możesz wynająć na godziny, dni lub płacąc miesięczny abonament, który pozwala pracować, ile chcesz i kiedy chcesz. Jego ceny wahają się przeciętnie między 400 a 800 zł. Obecnie biura coworkingowe znajdziesz w każdym większym mieście i z każdym rokiem powstaje ich coraz więcej. W samej Warszawie jest ponad 90 takich przestrzeni a po 25 w Krakowie i Poznaniu.

Wraz z pojawianiem się kolejnych coworków ich oferta przestała ograniczać się do biurek i pokoi. Obecnie często można korzystać z takich udogodnień jak strefa relaksu i strefa gier czy bardziej zaawansowanego wyposażenia, jak drukarki 3D. Biura konkurują ze sobą także poprzez design czy organizowane wydarzenia jak szkolenia lub prelekcje.

Siła grupy

Coworki mogą także przynieść Ci rzeczywiste korzyści zawodowe. Niektóre z nich współpracują z akceleratorami przedsiębiorczości, agencjami rządowymi czy uczelniami. Czasami dysponują także międzynarodowymi kontaktami oraz organizują spotkania z inwestorami.

Powyższe ma szczególne znaczenie, jeśli zdecydujesz się na pracę w coworku ze swoimi współpracownikami. Jest to dobre miejsce dla grup osób, które okresowo są związane jednym projektem. W wielu lokalizacjach wynajmiesz osobne pomieszczenia, które przez ten czas stanie się biurem Twojego zespołu. Korzystać będziesz mógł także z sali konferencyjnej.

Jeśli nie masz zespołu, a chcesz go stworzyć, coworki dadzą Ci do tego doskonałą okazję. Pracują tam freelancerzy z różnych branż, których poznasz w trakcie swojej pracy. Bez problemu zbudujesz dzięki temu multidyscyplinarny team. Sam również możesz zostać zwerbowany do takiego.

Psychologia pracy w domu

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i dotyczy to nawet wolnych strzelców. Spędzanie całych dni tylko we własnym towarzystwie nie jest naturalną sytuacją i może się negatywnie odbić na psychice. Biura coworkingowe rozwiązują ten problem, pozwalając w przerwie pracy na pogawędkę z innymi wynajmującymi. Może to skutkować nowymi pomysłami i inspirować.

Niezwykle ważne jest także oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej. Gdy wychodzisz do biura, zaczyna się Twój dzień pracy, a gdy wracasz do domu, możesz oddać się wypoczynkowi bez poczucia winy, że nie pracujesz, chociaż powinieneś.

W biurze łatwiej też się skupić na pracy, przez co rośnie efektywność. Nie ma tu tylu rozpraszających czynników sprawiających, że przerwy stają się wciąż dłuższe i dłuższe. Zmniejsza się także skłonność do prokrastynacji. Freelancerzy to potwierdzają – 7 na 10 z nich deklaruje, że dzięki coworkingu zwiększyła się ich wydajność i kreatywność.

Zresztą decyzja o wynajmie biurka nigdy nie jest ostateczna. Możesz spróbować tego sposobu pracy przez tydzień czy miesiąc i zdecydować, czy Ci on odpowiada. Bardzo możliwe, że cowork stanie się ważną częścią Twojego życia zawodowego.