Coworking — co to jest i dlaczego jest fajne

Praca w domu początkowo wydaje się świetnym pomysłem. Z czasem jednak zaczyna brakować towarzystwa ludzi oraz rozgraniczenia pomiędzy czasem pracy i czasem wolnym. Rozwiązaniem może być coworking, który jest coraz popularniejszy wśród freelancerów.

Czym jest coworking?

Coworking daje możliwość pracy z innymi freelancerami różnych branż w jednym biurze typu open-space. Jest to w najprostszej wersji „biurko do wynajęcia” i dostęp do internetu, sprzętu takiego jak drukarka i skaner oraz kuchni. Jeżeli samo biurko to dla Ciebie za mało, możesz również wynająć wydzielone pomieszczenie (chociaż wtedy znowu poczujesz się samotny…).

Miejsce do pracy w przestrzeni coworkingowej możesz wynająć na godziny, dni lub płacąc miesięczny abonament, który pozwala pracować, ile chcesz i kiedy chcesz. Jego ceny wahają się przeciętnie między 400 a 800 zł. Obecnie biura coworkingowe znajdziesz w każdym większym mieście i z każdym rokiem powstaje ich coraz więcej. W samej Warszawie jest ponad 90 takich przestrzeni a po 25 w Krakowie i Poznaniu.

Wraz z pojawianiem się kolejnych coworków ich oferta przestała ograniczać się do biurek i pokoi. Obecnie często można korzystać z takich udogodnień jak strefa relaksu i strefa gier czy bardziej zaawansowanego wyposażenia, jak drukarki 3D. Biura konkurują ze sobą także poprzez design czy organizowane wydarzenia jak szkolenia lub prelekcje.

  • Siła grupy

Coworki mogą także przynieść Ci rzeczywiste korzyści zawodowe. Niektóre z nich współpracują z akceleratorami przedsiębiorczości, agencjami rządowymi czy uczelniami. Czasami dysponują także międzynarodowymi kontaktami oraz organizują spotkania z inwestorami.

Powyższe ma szczególne znaczenie, jeśli zdecydujesz się na pracę w coworku ze swoimi współpracownikami. Jest to dobre miejsce dla grup osób, które okresowo są związane jednym projektem. W wielu lokalizacjach wynajmiesz osobne pomieszczenia, które przez ten czas stanie się biurem Twojego zespołu. Korzystać będziesz mógł także z sali konferencyjnej.

Jeśli nie masz zespołu, a chcesz go stworzyć, coworki dadzą Ci do tego doskonałą okazję. Pracują tam freelancerzy z różnych branż, których poznasz w trakcie swojej pracy. Bez problemu zbudujesz dzięki temu multidyscyplinarny team. Sam również możesz zostać zwerbowany do takiego.

  • Psychologia pracy w domu

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i dotyczy to nawet wolnych strzelców. Spędzanie całych dni tylko we własnym towarzystwie nie jest naturalną sytuacją i może się negatywnie odbić na psychice. Biura coworkingowe rozwiązują ten problem, pozwalając w przerwie pracy na pogawędkę z innymi wynajmującymi. Może to skutkować nowymi pomysłami i inspirować.

Niezwykle ważne jest także oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej. Gdy wychodzisz do biura, zaczyna się Twój dzień pracy, a gdy wracasz do domu, możesz oddać się wypoczynkowi bez poczucia winy, że nie pracujesz, chociaż powinieneś.

W biurze łatwiej też się skupić na pracy, przez co rośnie efektywność. Nie ma tu tylu rozpraszających czynników sprawiających, że przerwy stają się wciąż dłuższe i dłuższe. Zmniejsza się także skłonność do prokrastynacji. Freelancerzy to potwierdzają – 7 na 10 z nich deklaruje, że dzięki coworkingu zwiększyła się ich wydajność i kreatywność.

Zresztą decyzja o wynajmie biurka nigdy nie jest ostateczna. Możesz spróbować tego sposobu pracy przez tydzień czy miesiąc i zdecydować, czy Ci on odpowiada. Bardzo możliwe, że cowork stanie się ważną częścią Twojego życia zawodowego.