Czy freelancerowi opłaca się zakładać działalność gospodarczą?

Twoi klienci dopytują, czy możesz wystawić fakturę? A może taki jest warunek zlecenia? Zanim zaczniesz rozmyślać nad nazwą i logo swojej działalności gospodarczej, dowiedz się, z czym wiąże się decyzja o jej założeniu.

Jakie są korzyści z założenia działalności gospodarczej?

1. Masz większą szansę na zlecenie

Nie da się ukryć, że klienci lubią, gdy freelancer prowadzi działalność gospodarczą. Znacznie ułatwia im to rozliczenia, nie wymaga podpisywania umów, płacenia za Ciebie podatku i wysyłania corocznego PIT-u. Na pewno Ci się zdarzyło, że firmy wypytują podczas negocjacji o możliwość rozliczenia poprzez fakturę, lub w samym opisie zlecenia jest taki wymóg. Trochę szkoda, jeśli z powodu braku działalności straciłbyś szansę zarobku na rzecz konkurencji…

2. Jesteś ubezpieczony

Nawet jeśli korzystasz z płatnych wizyt lekarskich, życie bez ubezpieczenia zdrowotnego to nie najlepszy pomysł. Jeżeli trafisz do szpitala, nie będąc ubezpieczonym, ten wystawi Ci za leczenie pokaźny rachunek. Poza tym nie możesz korzystać z refundacji leków.

Nie bez znaczenia jest także ubezpieczenie emerytalne. Alternatywą dla tego, które oferuje ZUS, jest oczywiście ubezpieczenie prywatne, które jednak wypłacane jest przez określoną ilość lat, nie bezterminowo.

Tu trzeba dodać, że gdy podpisujesz Umowę Zlecenie, zleceniodawca musi odprowadzić za Ciebie składki ZUS. Obowiązek taki nie występuje tylko przy umowie o dzieło

3. Wliczasz wydatki w koszty

Prowadząc działalność gospodarczą, możesz wliczać w koszty wydatki związane z jej prowadzeniem. Może to być np. paliwo do samochodu firmowego, leasing sprzętu komputerowego czy wynajem przestrzeni coworkingowej lub biura. Im wyższe koszty, tym mniejszy Twój podatek dochodowy.

4. Działasz zgodnie z prawem

Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły — tak mówi prawo. A zatem jeśli jako freelancer, spełniasz te warunki, powinieneś założyć firmę. Oczywiście nie jest do końca jasne, kiedy działalność jest właśnie ciągła i zorganizowana. Mimo to, jeśli osiągasz stały, regularny dochód i freelancing to jego jedyne źródło, nie ma wątpliwości — jesteś przedsiębiorcą. Chcesz pozostać przy umowach o dzieło i umowach zlecenie? Prosisz się o kary.

5. Możesz skorzystać z dotacji

Jeśli byłeś zarejestrowany jako bezrobotny przez przynajmniej miesiąc, możesz ubiegać się o bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy na założenie działalności gospodarczej. W roku 2019 jest to ok. 27 tys. zł. Pieniądze możesz wydać na wszystko, co jest związane z Twoją pracą. Może to być komputer, oprogramowanie, aparat fotograficzny, strona internetowa i jej pozycjonowanie czy reklama internetowa. Dostępne są również dotacje unijne oraz nisko oprocentowane pożyczki w wysokości nawet 100 tys. złotych.

Jakie są koszty prowadzenia działalności w 2019 r.?

  • Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Bezpłatnie,

  • ZUS

Otwierając działalność gospodarczą, możesz skorzystać przez dwa lata z preferencyjnej stawki ZUS wynoszącej w 555,89 zł. Niestety po tym czasie będzie Cię obowiązywał już pełny ZUS, czyli 1316,97 zł,

  • Podatki

Jeżeli Twój dochód nie przekroczy 85 tys. zł rocznie, najbardziej opłacalny będzie dla Ciebie podatek na zasadach ogólnych. Wtedy państwu oddasz 18% dochodu. Gdy jednak przekroczysz roczne 85 tys. złotych, będzie to już 32%. Jeśli więc jesteś optymistą w kwestii swoich przewidywanych zarobków, zdecyduj się na podatek liniowy, którego jednolita stawka wynosi 19% i dotyczy także dochodów powyżej 85 tys. zł,

  • Księgowość

Koszty współpracy z biurem rachunkowym zależą od ilości dokumentów księgowych, które mu przedstawisz. Cena za miesięczną obsługę firmy zaczyna się przeważnie od 100 zł netto.

Możesz również zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości, korzystając z oprogramowania typu SaaS. Będzie Cię to kosztowało od 30 zł/msc.

Zanim zdecydujesz się na założenie działalności gospodarczej, postaraj się starannie wyliczyć ewentualne korzyści i koszty. Wszystko zależy w istocie od skali Twojej pracy. Jeśli osiągasz stałe dochody, działalność gospodarcza (także np. w formie spółki) jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Gdy tylko okresowo dorabiasz w ten sposób, raczej pozostań przy umowach o dzieło i umowach zlecenie.