ICANN wzywa do wdrożenia DNSSEC. nazwa.pl ma odpowiedź

DNA Anycast

Instytucja ICANN odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen internetowych, wezwała w lutym do pełnego wdrożenia rozszerzenia DNSSEC, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci Internet. Zdaniem ICANN ryzyko związane z bezpieczeństwem dla kluczowych części infrastruktury systemu nazw domen DNS wzrosło i konieczne są zmiany. W Polsce procedura zabezpieczania domen z rozszerzeniem .pl rozpoczęła się już 7 lat temu, jednak dopiero zeszły rok można uznać za przełomowy, po włączeniu zabezpieczeń DNSSEC przez największego w Polsce rejestratora domen i usługodawcę hostingu – firmę nazwa.pl, która w pierwszych dniach kwietnia 2019 roku uzyskała przedłużenie akredytacji ICANN na kolejne lata. Lider polskiego rynku usług hostingowych pozostaje wciąż jedynym rodzimym Rejestratorem posiadającym akredytację ICANN.

ICANN to organ odpowiedzialny za przyznawanie nazw domen internetowych, określanie ich struktury oraz za całościowy nadzór nad globalnym działaniem serwerów DNS. Według tej instytucji ataki na infrastrukturę DNS są coraz bardziej powszechne i konieczne jest wprowadzenie zabezpieczeń DNSSEC chroniących przed tego typu zagrożeniami. Głównym celem ataków w 2018 roku były kraje Bliskiego Wschodu (m.in. Egpit, Kuwejt, Liban, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz regionu Śródziemnomorskiego (w tym Albania oraz Cypr). Problem dotyczy jednak wszystkich użytkowników Internetu.

W Polsce procedura zabezpieczania domen z rozszerzeniem .pl rozpoczęła się już na przełomie 2011 i  2012 roku, jednak dopiero 2018 można uznać za przełomowy, po włączeniu zabezpieczeń DNSSEC przez największego w Polsce rejestratora domen i usługodawcę hostingu – firmę nazwa.pl. Z dnia na dzień liczba zabezpieczonych domen wzrosła o ponad 600 tysięcy, a udział nazwa.pl w liczbie domen chronionych za pomocą DNSSEC w Polsce przekroczył 91%.

Zabezpieczenie DNSSEC dla wszystkich domen obsługiwanych przez nazwa.pl, aktywowane jest automatycznie i stanowi filar bezpieczeństwa będący wyróżnikiem oferty nazwa.pl. Podczas gdy wiele konkurencyjnych firm na rynku skupia się wyłącznie na obniżaniu cen, nazwa.pl stawia na bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług które są bezcenne dla klientów nazwa.pl.” – Krzysztof Cebrat,  Prezes Zarządu nazwa.pl

Dzięki wdrożeniu usługi DNSSEC przez nazwa.pl, rejestr domen polskich awansował na czwartą pozycję najlepiej zabezpieczonych rejestrów domen w całej Europie i stanowi wzór do naśladowania dla pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Apel ICANN o wdrożenie rozszerzenia DNSSEC dla wszystkich niezabezpieczonych domen stanowi jasną wytyczną kierunku rozwoju technologii służących do zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie. Jest jednocześnie jednoznaczną wytyczną dla Klientów, którzy wprowadzani są w błąd przez wielu dostawców usług rejestracji domen i hostingu co do braku potrzeby korzystania z DNSSEC. Były czasy gdy nie wszystkie samochody wyposażone były w poduszki powietrzne, a producenci chcąc obniżyć koszt ich wytworzenia celowo oferowali „golasy”. Przepisy Unii Europejskiej wymogły jednak na producentach stosowania zabezpieczeń i miejmy nadzieję, że apel ICANN również przyczyni się do zaprzestania świadczenia rejestracji domen i usług hostingu bez zabezpieczenia DNSSEC.

Spółka NetArt Registrar sp. z o.o. należąca do grupy nazwa.pl jest pierwszą i jedyną firmą w Polsce, która zawarła bezpośrednią umowę z ICANN i dzięki temu, jako jedyna firma w Polsce rejestruje domeny globalne bez pośredników. Miało to miejsce równe 10 lat temu.

Obecna prolongata umowy akredytacyjnej to efekt spełnienia przez nazwa.pl najwyższych standardów jakie stawia przed Partnerami ICANN. Jest to także wyraz zaufania jakim ta globalna instytucja obdarza naszą firmę. Biorąc pod uwagę całokształt współpracy i najwyższe standardy stosowane przez nazwa.pl prolongata akredytacji przez ICANN była formalnością! – Krzysztof Cebrat, Prezes Zarządu nazwa.pl