Aktualizacja WordPress 5.1 w nazwa.pl

Niecałe dwa tygodnie po światowej premierze najnowszej aktualizacji WordPress 5.1 nazwa.pl wprowadza tę wersję do najszybszych na rynku usług z rodziny WordPress Cloud. Zaktualizowana wersja tego systemu zarządzania treścią w połączeniu z parametrami usług WordPress Cloud oraz PHP 7.3 stanowi najciekawszą ofertę dostępną obecnie na rynku.  

Co nowego?

Najnowsza wersja WordPress 5.1 koncentruje się na poprawie wydajności edytora Gutenberg oraz migracji z przestarzałych wersji PHP do najnowszej wersji PHP 7.3. W nowej aktualizacji 5.1 Gutenberg o oznaczeniu 4.8 działa znacznie szybciej i efektywniej, a tworzenie w nim ma być bardziej płynne w porównaniu do poprzednich wersji. Dotyczy to zarówno samego ładowania, jak również pisania postów czy tworzenia podstron. Ładowanie i wczytywanie stron odbywa się w krótszym czasie, a pisanie postów czy tworzenie podstron charakteryzuje się płynniejszą pracą. Oprócz ulepszeń Gutenberga 4.8 wersja WordPress 5.1 dodaje zestaw funkcji skoncentrowanych na bezpieczeństwie:

Site Health

Rozwiązanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa i szybkości. WordPress wyświetla administratorom stron powiadomienia na temat stabilności strony WWW, a także wersji PHP, która jest podstawowym językiem programowania dla tej platformy. Po zainstalowaniu nowych wtyczek funkcje WordPress Site Health sprawdzą je w stosunku do uruchomionej wersji PHP. Jeśli wtyczka wymaga wersji, która nie będzie działać z daną stroną, WordPress zablokuje jej instalację.

Cron API

Komponent API Crona w wersji 5.1 doczekał się nowych funkcji, które ułatwiają zwracanie danych. Dodatkowo pojawiły się nowe filtry do modyfikacji danych i nowości dla serwerów FastCGI i PHP-FPM.

Tworzenie JavaScript

Nowy proces tworzenia skryptów JavaScript został wprowadzony w wersji 5.0 i był początkiem sporej reorganizacji kodu. Teraz ten mechanizm został wzbogacony o parę nowości, w tym nową opcję budowania skryptów JS.

Multisite Metadata

5.1 wprowadza nową tabelę bazy danych do przechowywania metadanych związanych z witrynami i pozwala na przechowywanie dowolnych danych o witrynach, istotnych w kontekście wielosensorowym/sieciowym.

Wydajność edytora

Wprowadzony w WordPress 5.0 nowy edytor blokowy jest nadal udoskonalany. Wersja 5.1 zawiera istotne ulepszenia wydajności działania edytora – działa on szybciej, a samo pisanie jest płynniejsze.

To oczywiście najważniejsze zmiany, które w połączeniu z usługami WordPress Cloud stanowią idealne środowisko do pracy.

Po raz kolejny w nazwa.pl wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Klientów i udostępniamy najnowszą wersję popularnego systemu zarządzania treścią w ramach usługi hostingowej WordPress Cloud. Nasza oferta posiada niespotykaną nigdzie moc obliczeniową 16 vCPU, która realizowana jest w technologii chmury. To najbardziej wydajna i najszybsza usługa hostingowa w Polsce – mówi Krzysztof Cebrat, prezes zarządu w nazwa.pl.

Ciekawostką aktualizacji WordPress 5.1 jest jej nazwa. „Betty”, jak zaznaczają twórcy, to ukłon w stronę znanej wokalistki jazzowej – Betty Carter. Poniżej prezentujemy pełną listę zmian wprowadzonych w najnowszej wersji:

  • aktualizacje wartości dla stałej WP_DEBUG_LOG,
  • nowy stały plik konfiguracyjny testu w pakiecie testowym, nowe haki akcji pluginu,
  • filtry zwarciowe dla wp_unique_post_slug(), WP_User_Query i count_users(),
  • nowa funkcja human_readable_duration,
  • ulepszony system dezynfekcji taksonomicznej metaboksu,
  • ograniczona obsługa LIKE dla meta-kluczy podczas używania WP_Meta Query,
  • nowe „doing it wrong”, gdy rejestrujesz punkty końcowe REST API.

Warto być na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami, ponieważ znacząco wpływają one na działanie gotowego produktu w WordPressie, czyli bloga, e-sklepu czy strony WWW. W przypadku platformy WordPress kluczowe jest utrzymanie aktualnej wersji oprogramowania oraz języka PHP. Świadomie dobrane usługi hostingowe oraz aktualne oprogramowanie to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale również wysokiej wydajności. Przekłada się to na prawidłowe działanie projektu stworzonego w WordPressie oraz szybkie ładowanie się strony podczas przeglądania jej przez odbiorców.