Chmura – dobry wybór dla małych, średnich i dużych

Niezależnie od wielkości firmy czy instytucji coraz więcej z nich decyduje się na przeniesienie usług hostingowych do chmury. Wynika to przede wszystkim z rosnącego poziomu wiedzy na temat rozwiązań cloudowych. Dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej dochodzą do wniosku, że taki model przechowywania i pracy z danymi może im pomóc znacząco zoptymalizować koszty IT oraz usprawnić i przyspieszyć procesy biznesowe. Dlaczego warto zdecydować się na migrację danych do zwirtualizowanej przestrzeni hostingowej?

Elastyczność – chmura dopasowuje się do potrzeb użytkowników

Większość klientów może przewidzieć ruch sieciowy i jego obciążenie, które w przypadku witryn o otwartym charakterze zazwyczaj jest stałe. Dotyczy to zarówno niewielkich sklepów internetowych, jak i dużych firm sprzedających swoje produkty w sieci. Zdarza się jednak, że ruch gwałtownie rośnie, np. z powodu świątecznego szału zakupowego czy akcji promocyjnych. W takiej sytuacji lokalny serwer prawdopodobnie nie zapewni odpowiedniej mocy do obsługi bardzo dużej liczby transakcji czy zapytań. Rozwiązania z rodziny Active Cloud od nazwa.pl niwelują tego typu zagrożenie. W przypadku nagłego wzrostu zapotrzebowania na zasoby zwirtualizowane serwery firmy rozłożą obciążenie na wiele wirtualnych maszyn, dzięki temu dana witryna obsłuży wzmożony ruchu. Chmura zapewnia architekturę umożliwiającą zmianę wydajności serwisu. Za jednym kliknięciem użytkownicy w czasie rzeczywistym mogą zwiększyć dostęp do zasobów wedle ich potrzeb.

Niższe koszty – w chmurze płacisz za to, co jest realnie wykorzystywane

Kolejnym aspektem, często mającym kluczowe znaczenie przy procesie migracji do chmury, są względy finansowe, koszt wdrożenia i konserwacji usług. Decydując się na przeniesienie swojego środowiska IT, przerzuca się odpowiedzialność za zapewnienie jego działania na usługodawcę. Wiele mniejszych firm nie dysponuje własnym, dedykowanym zespołem do obsługi IT, a w dużych organizacjach personel tych działów realizuje równolegle wiele innych zadań związanych z utrzymaniem, konserwacją czy unowocześnianiem całej infrastruktury. Chmura pozwala zastąpić lub wesprzeć działy IT w codziennej pracy oraz obniża stałe koszty funkcjonowania organizacji. W dodatku dzięki wirtualizacji awaria fizycznego sprzętu nie ma wpływu na funkcjonowanie firmy, bo dane są bezpieczne w chmurze i zawsze dostępne dla użytkownika.

Korzystanie z usług Active Cloud od nazwa.pl oznacza także, że firma czy przedsiębiorstwo nie ponosi opłat za niewykorzystany sprzęt. Zasoby hostingu w chmurze takie jak CPU, pamięć RAM czy dyski NVMe są dostępne w czasie rzeczywistym na żądanie i nie ograniczają się do fizycznych możliwości lub pojemności jednego serwera. Jeśli na przykład witryna klienta wymaga uruchomienia dodatkowych zasobów, chociażby ze względu na zwiększenie ruchu odwiedzających lub wdrożenie nowej funkcjonalności, można w płynny sposób zwiększyć zasoby, praktycznie bez przestojów. Umożliwia to wzrost wydajności serwisu, co pozwala generować większe zyski. Równie ważny jest brak przestoju w działaniu firmy oraz ryzyko wycieku danych, które mogą spowodować straty finansowe oraz wizerunkowe.

Bezpieczeństwo – chmura chroni dane wielotorowo

W ten sposób przechodzimy do kolejnej istotnej kwestii – chmura jest bardzo zaawansowanym i kompleksowym rozwiązaniem, oferującym najwyższe standardy bezpieczeństwa. Składa się na nie zarówno doświadczenie operatora świadczącego usługi cloudowe, jak i szereg zabezpieczeń – od dostępu do łącz o dużej przepustowości do firewalli, pozwalających odeprzeć ataki DDoS. Nazwa.pl jest polskim liderem w zakresie bezpieczeństwa infrastrukturalnego. Najnowsze technologie, Data Center rozlokowane w kluczowych punktach wymiany ruchu czy rozwiązanie DNS Anycast gwarantują bezpieczeństwo infrastrukturalne rozwiązań dostarczanych klientom nazwa.pl.  Zgodnie z raportem KPMG Barometr Cyberbezpieczeństwa, możemy zakładać, że w bieżącym roku zwiększy się ilość rozsyłanego złośliwego oprogramowania oraz ogólna liczba cyberataków. Zdaniem specjalistów coraz częściej będziemy mieć do czynienia z atakami całkowicie paraliżującymi działanie firm i instytucji, dlatego kwestia bezpieczeństwa danych jest istotną zaletą chmury. Koszty zachowania bezpieczeństwa będą stale rosnąć, szczególnie dotkliwe mogą być dla małych i średnich firm, dlatego ekonomiczniej jest partycypować w nich w ramach chmury niż samodzielnie chronić swój serwer.

Drugim równie ważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej są awarie wywołane czynnikami naturalnymi, błędami ludzkimi lub przerwami w dostawie zasilania do lokalnej infrastruktury. Chmura ma w tym kontekście pewną przewagę – jest rozproszonym środowiskiem, które może obejmować więcej niż jedną lokalizację, zmniejszając w ten sposób ryzyko poważnego paraliżu firmy i narażenia jej na duże koszty. W przypadku chmury również optymalizacja, deduplikacja oraz kompresja chronionych danych jest planowana tak, by zminimalizować negatywny wpływ czynników zewnętrznych i zredukować RTO (recovery time objective) do okresów, które trwają od kilku sekund do kilku minut. Dzięki temu firma w przypadku zalania czy innego zdarzenia losowego nie traci danych i stabilności kluczowych systemów. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich instytucji, które aktualnie utrzymują serwerownie w swoim budynku.

Jak mądrze wybrać rozwiązanie dla swojej firmy?

Zanim podejmiemy decyzję o wybraniu określonego rozwiązania IT, warto jest najpierw dokładnie określić swoje potrzeby. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, bo firma np. gwałtownie się rozrasta, ma zmienną intensywność działania lub ograniczony budżet, warto jest pomyśleć o rozwiązaniu chmurowym, ponieważ jest ekonomiczne, elastyczne i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Oferta nazwa.pl zagwarantuje zarówno małym, jak i większym przedsiębiorcom najwyższe parametry oraz niespotykane nigdzie indziej bezpieczeństwo. Usługi z rodziny Active Cloud od nazwa.pl uzyskały szereg wyróżnień i nagród, między innymi prestiżowe wyróżnienie redakcji PC World. Nowoczesne rozwiązania chmurowe od nazwa.pl są odpowiedzią na potrzeby zarówno małych, jak i większych przedsiębiorców.