2,6 mln nazw zarejestrowanych w domenie .pl

Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano średnio 2,5 tys. nazw domeny .pl. Odnotowano również wzrost poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu dzięki zwiększeniu udziału domen chronionych protokołem DNSSEC do poziomu 502 tys.

Rynek domen .pl

Informacje z raportu za czwarty kwartał 2018 r. potwierdzają trend, który obserwowany jest już od kilku lat. Wiodącym polskim rejestratorem jest nazwa.pl, obsługująca niemal ¼ (22,85%) abonentów domeny .pl. Kolejny w zestawieniu rejestrator posiada 18,88% udziałów w rynku. Na trzecim miejscu w zestawieniu za Q4 2018 r. uplasowała się, podobnie jak na koniec 2017 r., spółka OVH, zagospodarowując 12,27% rynku domeny .pl.

Pozytywny trend

Polski rejestr znajduje się obecnie w fazie stabilizacji, nadal z tendencją wzrostową.
Na popularność domeny .pl ma wpływ między innymi rozwój branży e-commerce. W tym roku rynek handlu w Internecie ma urosnąć o 10 mld złotych, osiągając rekordowy poziom 50 mld złotych na koniec 2019 roku[i]. Wraz z rozwojem e-commerce wiąże się także wzrost ilości domen.

Cyfrowa transformacja spowodowała, że z chęcią korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, takich jak zakupy w sieci. Tym większe znaczenie zarówno po stronie właścicieli serwisów, jak i klientów odgrywają kwestie bezpieczeństwa. Dla przykładu, zaledwie 23% domen transakcyjnych polskich banków zabezpieczonych jest przez protokół DNSSEC, chroniący użytkowników przed najczęstszym przestępstwem w sieci, czyli  phishingiem. W tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia. – mówi Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Domeny .eu

W europejskim zestawieniu domeny .eu, wśród polskich firm pierwszą pozycję zajmuje nazwa.pl utrzymując ponad 100 tysięcy domen w rejestrze EURid. Kolejna polska firma home.pl rejestrująca także domeny europejskie utrzymuje ich o połowę mniej – nieco ponad 49 tysięcy. Na trzecim miejscu wśród polskich rejestratorów plasuje się Consulting Service, obsługująca ponad 24 tysiące domen. Co istotne w globalnym zestawieniu rejestratorów domeny .eu nazwa.pl uplasowała się na wysokim 6. miejscu. To pierwsza w historii tak wysoka pozycja polskiej firmy.

Polski Internet bezpieczny jak nigdy

Ubiegły rok był przełomowy pod względem wzrostu poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu. Ostatni kwartał 2018 r. w rejestrze domeny .pl to ponad 500 tys. nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC, z czego ponad 91% zarejestrowanych jest w nazwa.pl. Firma wprowadzając masowo protokół DNSSEC, sprawiła, że polski rejestr awansował na czwartą pozycję najlepiej zabezpieczonych rejestrów domen w całej Europie.

Zaangażowanie nazwa.pl w rozwój poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu docenił NASK, przyznając na koniec 2018 r. firmie wyróżnienie dla kluczowych partnerów. Co istotne, pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Cyfryzacji określiło listę operatorów usługi kluczowej w sektorze infrastruktury, polegającej na prowadzeniu autorytatywnego serwera DNS. W tym zestawieniu znalazła się czołowa polska firma hostingowa nazwa.pl.

Przyznanie nazwa.pl przez ministerstwo statusu kluczowego operatora w sektorze infrastruktury, podobnie jak otrzymane w grudniu 2018 r. wyróżnienie od NASK, potwierdzają wkład nazwa.pl w rozwój polskiego cyberbezpieczeństwa oraz podkreślają wiodącą pozycję rynkową firmy. – mówi Krzysztof Cebrat.

Rynek domen ma nadal spory potencjał rozwojowy. Warto zaznaczyć, że zaledwie 50% polskich przedsiębiorców posiada własną stronę WWW czy pocztę w firmowej domenie. To niewiele biorąc pod uwagę fakt, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych. Firmowa witryna WWW lub e-sklep powinny spełniać obecne wymagania dotyczące bezpieczeństwa tak, aby klient zaufał, skorzystał i został na dłużej z daną marką czy produktem. Gwarancję bezpieczeństwa i jakość usług internetowych zapewniają kompleksowe rozwiązania, które w pełni chronią użytkowników.

[i] http://instytutstaszica.org/2018/12/31/cenimy-polskie-marki-czas-na-marke-polska-rozmowa-z-krzysztofem-przybylem/