Globalna sieć serwerów DNS Anycast nazwa.pl przyspiesza ładowanie stron WWW

15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Dzięki nim serwisy WWW ładują się błyskawicznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Nowa technologia chroni także klientów firmy przed atakami DDoS. Dlaczego ważne jest, aby strony WWW ładowały się szybko?

Eksperci Google w swoim raporcie stawiają sprawę jasno: „No matter what, faster is better and less is more” – „bez względu na wszystko, szybciej znaczy lepiej, a mniej znaczy więcej” – czytamy w opracowaniu. Nazwa.pl umożliwiła właśnie swoim klientom realizację tej maksymy. Serwery w technologii DNS Anycast zostały uruchomione w 15 lokalizacjach, na każdym zamieszkałym kontynencie. Co to oznacza dla użytkowników? Okazuje się, że wdrożone rozwiązanie może znacząco zmienić rynek e-commerce w Polsce.

Szybciej znaczy lepiej

Ponad 40% zapytań DNS o polskie domeny kierowanych jest spoza Polski (dane z serwerów DNS Anycast z zapytań o 600 000 polskich domen obsługiwanych nazwa.pl). Z tego względu, może okazać się, że rozwiązanie wprowadzone przez nazwa.pl ma znaczący wpływ na branżę e-commerce, a klienci mogą zyskać istotną przewagę konkurencyjną. Google pokazało, że prawdopodobieństwo opuszczenia mobilnej strony wzrasta o 32%, jeżeli czas jej ładowania przekroczy 3 sekundy. Z badań możemy także wyczytać, że strona ładująca się powyżej 5 sekund (w porównaniu do tej ładującej się 1 sekundę) traci blisko 40% konwersji. Współczynnik odrzuceń równocześnie rośnie o ponad 100%. Wszystko to sprowadza się do jednego – szybciej znaczy lepiej.

Praktyczne zastosowanie

Technologia DNS Anycast sprawia, że ładowanie strony WWW, na przykład sklepu online, odbywa się z najbliższego dostępnego serwera. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, których działalność uwzględnia zagranicznych użytkowników. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy rozwijają swoją działalność również na rynkach zagranicznych, mogą sprawnie obsługiwać swoich klientów. Z przewagi, którą daje technologia DNS Anycast korzysta już około 25% polskich właścicieli serwisów WWW. Rozwiązanie wprowadzone przez nazwa.pl skraca czas reakcji serwerów na zapytanie spoza Polski nawet kilkanaście razy w porównaniu z innymi operatorami, którzy dysponują jedynie standardowymi serwerami DNS. Warto także wspomnieć, że czas ładowania jest czynnikiem pozycjonującym strony WWW w wyszukiwarce Google. Dzięki szybszemu ładowaniu polscy przedsiębiorcy znajdują się na wyższych pozycjach wyszukiwania, mogąc zmniejszyć nakłady przeznaczone na płatne pozycjonowanie.

Bezpieczeństwo

DNS Anycast to także mniejsze ryzyko padnięcia ofiarą ataku typu DDoS. Według badań 37% przedsiębiorców twierdzi, że atak DDoS zaszkodził reputacji ich firmy, całkowicie podważając zaufanie klientów do przedsiębiorstwa. Ryzyko zagrożenia tym groźnym zjawiskiem zostało maksymalnie zmniejszone, ponieważ wdrożeno przez nazwa.pl technologii DNS Anycast, chroniącej klientów firmy przed cyberprzestępcami. Zastosowane rozwiązanie jest w stanie obsługiwać kilka milionów zapytań na sekundę, skutecznie odpierając atak DDoS. DNS Anycast jest rozwiązaniem stosowanym przez największe firmy na świecie, a nazwa.pl dołączyła do tego grona jako pierwsza tak duża firma w Polsce.

Strategiczne rozwiązanie

Znaczenie technologii DNS Anycast docenia  w swoim raporcie także Państwowy Instytut Badawczy NASK. Autorzy opracowania podkreślają także wyzwania, jakie stoją przed dostawcami usług hostingowych. To rozwiązanie nie dość, że przyspiesza  działanie stron WWW klientów firmy, to w dodatku chroni ich przed atakami typu DDoS. Nazwa.pl jako jedyna tak duża polska firma wprowadza to rozwiązanie, na które mogą pozwolić sobie tylko światowi liderzy technologiczni.  Rozproszona sieć serwerów DNS Anycast nazwa.pl znalazła się w światowych centrach wymiany ruchu na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii. Wśród miast, w których znajdują się serwery DNS Anycast firmy są: Kraków, Warszawa, Frankfurt, Amsterdam, Londyn, Madryt, Rzym, Moskwa, Nowy Jork, Los Angeles, Sao Paulo, Johannesburg, Sydney, Singapur, Tokio.