nazwa.pl z rozszerzoną ochroną DDoS

ochrona ddos

Według badań 37% przedsiębiorców twierdzi, że atak DDoS zaszkodził reputacji ich firmy, poprzez podważenie zaufania klientów do przedsiębiorstwa. Tego typu cyberprzestępstwa są jednym z największych problemów współczesnego Internetu. Ich skala rośnie z roku na rok. Rozwiązanie w postaci technologii DNS Anycast wprowadzone przez nazwa.pl oraz uruchomienie Scrubbing Center minimalizują ryzyko zagrożenia tym groźnym zjawiskiem. Chronią one klientów nazwa.pl przed tego typu atakami ze strony cyberprzestępców, dokonywanymi nawet z milionów komputerów z sieci Internet.

Ochrona przeciwko DDoS stała się dla nazwa.pl niezwykle ważna. Szczególnie po serii ataków na infrastrukturę serwerów DNS firmy w czerwcu bieżącego roku. Nie sposób wyeliminować wszystkich zagrożeń, jednak wdrożone rozwiązania ograniczyły ryzyko przerw w działaniu do minimum. Zagrożenia dotyczą wszystkich firm hostingowych i wszystkie firmy hostingowe prędzej czy później staną się ofiarami ataków. Trzeba być na nie przygotowanym. Nazwa.pl jako pierwsza firma hostingowa w Polsce wytyczyła kierunek, wdrażając kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa dla swoich Klientów – mówi Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Czym jest Scrubbing Center?

Rozwiązaniem zabezpieczającym przed atakami jest właśnie Scrubbing Center. To specjalna infrastruktura, przy pomocy której dokonuje się analiza ruchu IP w celu wykrycia w nim wszelkich zagrożeń. Począwszy od ataków DDoS, poprzez wykrywanie ataków na serwisy internetowe, kończąc na zagrożeniach związanych ze szkodliwym oprogramowaniem. Głównym zadaniem rozwiązania jest filtrowanie z analizowanego ruchu IP zagrożeń, które mogą mieć negatywny wpływ na poprawne działanie serwisów internetowych czy serwerów DNS.

Nazwa.pl uruchomiła Scrubbing Center realizujące rozszerzoną ochronę przeciwko różnego rodzaju zagrożeniom z sieci Internet, a w szczególności atakom typu DDoS. Uruchomienie nowych zabezpieczeń jest kolejnym krokiem firmy związanym z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa dla usług hostingowych. Wykraczaja to poza standardy oferowane przez inne polskie firmy z branży – tłumaczy Cebrat.

Do czego służy DNS Anycast?

Kolejnym z rozwiązań jest technologia DNS Anycast, którą jest także zainteresowany nadzorca polskiego rejestru domeny .pl, państwowy instytut NASK.

(…) poprzez możliwość zastosowania dowolnej liczby serwerów Anycast DNS możemy wpływać na zwiększanie pojemności usługi i jej odporności na ataki DDoS – mówi Krzysztof Olesik, Kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Domen NASK PIB, na łamach raportu NASK Q2 2018 r.

Oprócz ochrony za pomocą urządzeń sieciowych aktywowana została również ochrona na poziomie samej sieci. Zostały zastosowane protokoły umożliwiające separację szkodliwego ruchu, a usługi DNS objęte zostały dodatkową ochroną za pomocą technologii Anycast – wyjaśnia Krzysztof Cebrat.

Serwery DNS Anycast nazwa.pl uruchomione są na 6 kontynentach, na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii, zapewniają tym samym pełne pokrycie geograficzne dla całego świata. Oprócz serwerów DNS Anycast zlokalizowanych w Polsce, w Warszawie i Krakowie, najwięcej serwerów znajduje się w miastach europejskich, takich jak: Amsterdam, Frankfurt, Londyn, Madryt, Moskwa i Rzym. Na kontynencie amerykańskim serwery DNS działają w Los Angeles i Nowym Jorku oraz w Sao Paulo, a w rejonie Azji i Australii: w Singapurze, Tokio i Sydney.

Ochrona przeciw DDoS w nazwa.pl

Do wdrożenia rozwiązania firma przygotowywała się od dłuższego czasu, a sama technologia chroniąca klientów firmy kosztowała kilka milionów złotych.

Uruchomienie Scrubbing Center w nazwa.pl poprzedzone zostało rozbudową sieci i łącz z innymi operatorami. Zapewnia to tym samym nadmiarowość infrastruktury sieciowej koniecznej do obsługi pojawiających się zagrożeń. Nazwa.pl posiada obecnie bezpośrednie połączenia praktycznie ze wszystkimi sieciami w Polsce. Dzieje się to poprzez węzły wymiany ruchu operatorskiego: PLIX, TPIX, THINX i EPIX, oraz bezpośrednie styki, w szczególności z największym polskim operatorem telekomunikacyjnym Orange (dawniej Telekomunikacja Polska) czy największą siecią kablową UPC – wyjaśnia Krzysztof Cebrat.

Jako jedyna polska firma hostingowa nazwa.pl posiada również bezpośrednie połączenia z największymi światowymi punktami wymiany ruchu DE CIX we Frankfurcie i Nowym Jorku oraz z AMS-IX w Amsterdamie. Generują one ponad 12 Tbit ruchu na sekundę. Łączna suma przepływności styków nazwa.pl z siecią Internet przekracza 150 Gbps.

Cała ta technologia ma służyć jednemu – ochronie Klientów – podsumowuje Cebrat.