Co warto wiedzieć o parametrach serwera VPS przed rozpoczęciem korzystania z tego typu usługi?

wybór serwera vps

Dlaczego warto korzystać z usługi serwera VPS? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Serwer VPS (wirtualny serwer prywatny) to serwer, który jest dostępny jako usługa. Klient płaci miesięczny abonament i w zamian otrzymuje usługę, która jest alternatywą dla zakupu serwera dedykowanego i samodzielnego nim zarządzania czy tradycyjnego hostingu współdzielonego. Do największych zalet VPS zalicza się: koszty zazwyczaj niższe lub porównywalne do zakupu własnego serwera, brak odpowiedzialności za serwer ze strony użytkownika oraz możliwość dokonywania zmian parametrów.

Jakie możliwości daje serwer VPS?

Jeśli przedsiębiorca wie, że jego strona może zacząć generować większy ruch, to powinien zamienić tradycyjny hosting na serwer VPS NVMe w nazwa.pl, głównie ze względu na bezpieczeństwo i zasoby przypisane do usługi. Poza tym daje on możliwość konfigurowania ustawień zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Oto wszystkie zalety korzystania z usługi VPS:

  • pełna wirtualizacja KVM

Dzięki KVM możliwe jest korzystanie z pełni możliwości procesorów serwerów dedykowanych, które stanowią bazę dla VPS.

  • ultraszybkie dyski NVMe

Dyski NVMe to nawet do 10 razy szybszy odczyt i zapis danych niż na dyskach SSD i do 100 razy szybszy niż w przypadku dysków HDD. To idealne rozwiązanie dla baz danych i serwerów opartych na języku Java.

  • separacja instancji

Wirtualizacja KVM zapewnia zupełną niezależność serwera VPS umieszczonego na serwerze dedykowanym. Wszystkie procesy poszczególnych użytkowników zachodzą niezależnie oraz korzystają z gwarantowanych zasobów przydzielonych danemu serwerowi VPS.

  • darmowy dedykowany IPv4

Razem z serwerem klient otrzymuje za darmo 1 dedykowany adres IPv4 przypisany do serwera VPS.

  • niskie obciążenie serwera

W ramach każdego fizycznego serwera tworzona jest ograniczona, niewielka liczba serwerów wirtualnych, co gwarantuje, że każdy VPS może korzystać z pełni swoich możliwości w każdej chwili.

  • pełna kontrola Root

Klient ma dostęp root do serwera z pełną możliwością konfiguracji środowiska serwera, zarządzania użytkownikami oraz administracji uprawnieniami dostępu do plików.

  • panel do zarządzania

Panel ten umożliwia łatwy dostęp do najważniejszych czynności zapewniających prawidłowe działanie serwera. Poprzez jedno kliknięcie możliwy jest reboot, zatrzymanie i ponowne uruchomienie serwera.

  • natychmiastowa gotowość do działania

Serwer VPS jest gotowy do działania już po 15 sekundach od momentu zaksięgowania wpłaty.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze serwera VPS?

Jedną z zalet i jednocześnie kluczową kwestią jest możliwość dostosowania serwera do konkretnych potrzeb użytkownika. Usługa ta powinna dawać potrzebną wydajność, ale bez generowania niepotrzebnych kosztów. W związku z tym zasoby serwera muszą być dobrane tak, by były wykorzystywane w pełni i zapewniały ciągłość działania. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich parametrów serwera VPS. Oczywiście dla nowych użytkowników może to być nie lada wyzwanie. Warto zatem poszerzyć swoją wiedzę na temat parametrów przed wykupieniem usługi.

Do najistotniejszych parametrów VPS zalicza się: pamięć RAM, szybkość procesora, rozmiar dysku twardego, ilość rdzeni procesora oraz ilość licencji dostępowych.

Pamięć RAM przechowuje wykonywane operacje (czyli programy, wprowadzane dane, wyniki pracy itp.). Działa tylko wtedy, gdy włączone jest zasilanie. Ważne dane zatem muszą być zapisywane na dysku twardym. By obliczyć minimalną potrzebną użytkownikowi ilość RAM-u, należy pomnożyć zużycie RAM-u przez aplikacje przez ilość równocześnie pracujących użytkowników.

Od szybkości procesora zależy szybkość wykonywania instrukcji przekazywanych przez aplikacje wykorzystywane przez użytkownika. Minimalna szybkość jest określona przez wymagania danego oprogramowania. Taka minimalna szybkość pozwala na uruchomienie systemu, natomiast do wygodnej pracy potrzebny jest procesor o ok. 30-50% szybszy. Serwery VPS obecnie oferują procesory 3,3 i 3,7 GHz.

Na dysku twardym przechowuje się wszystkie zapisane i potrzebne dane. Odpowiedni rozmiar dysku twardego można obliczyć dodając do rozmiaru bazy danych 50 GB potrzebnych na system operacyjny oraz 2-3 GB potrzebnych na każdego użytkownika.

Wydajność serwera VPS jest uzależniona od ilości rdzeni procesora. Minimalną ilość można obliczyć stosując wzór: ilość równocześnie pracujących użytkowników pomnożona przez 0,3 minus 0,75 plus 1 na każdą bazę danych (czyli na 5-10 użytkowników).

Parametr, jakim jest ilość wymaganych licencji dostępowych jest łatwy do obliczenia. Dla każdego użytkownika potrzebna jest jedna licencja. Można korzystać także z licencji tzw. procesorowej (licencja pozwalająca na dostęp wielu użytkowników bez względu na ich liczbę).