NASK podsumowuje rok w domenie .pl – nazwa potrójnym nr 1 rejestru

domen

Liczba nazw w domenie .pl plasuje polski rejestr na 6. miejscu w Europie i na 10. pozycji na świecie. Co 40 sekund rejestrowana jest nowa nazwa domeny w rejestrze .pl. O tym, jak wyglądał rynek polskich domen w 2017 roku, mówi raport NASK – niezależnego Państwowego Instytutu Badawczego. Według danych z raportu nazwa.pl ma niezachwianą pozycję firmy nr 1 w zakresie rejestracji domen w Polsce.

Szczegółowe dane

Spośród 2,57 mln aktywnych nazw domen w rejestrze .pl prawie 600 tys. (578 181) zarejestrowanych jest za pośrednictwem nazwa.pl. Firma odnotowała 4,2% wzrost zarejestrowanych domen w stosunku do roku poprzedniego. Według raportu NASK home.pl jest na 2. pozycji i zalicza mocny, bo 27,4% spadek w ilości zarejestrowanych domen w stosunku do poprzedniego roku. Obecnie posiadają ich 473 590, czyli o ponad 100 tys. mniej niż nr 1 na rynku – nazwa.pl. Na 3. pozycji znalazła się firma OVH, która posiada nieco ponad 276 tys. zarejestrowanych nazw w domenie .pl.

Największy polski rejestrator  – nazwa.pl, skutecznie, z roku na rok, zwiększa swoją przewagę konkurencyjną, co najlepiej pokazują statystki dotyczące rejestracji nowych domen. Co trzecia (33,56%) nowa nazwa w domenie .pl jest rejestrowana właśnie poprzez nazwa.pl. Home.pl w 2017 roku zarejestrowało o połowę mniej (15,61%) domen, plasując się na 2. pozycji w zestawieniu.

Polityka firmy, nastawiona na bezpieczeństwo i jakość obsługi Klienta, przynosi efekty w postaci wzrostu ilości nowych rejestracji, globalnej liczby domen oraz liczby abonentów, którzy zaufali naszej firmie. – tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Gwiazda według NASK

Dane z raportu NASK wskazały jasno największą firmę na polskim rynku. Tu niekwestionowaną pozycję posiada polska firma nazwa.pl. Ponad jedna trzecia (33,56%) nowo zarejestrowanych w 2017 roku domen jest obsługiwana przez tego rejestratora. Warto zauważyć, że od 2013 roku firma utrzymuje pierwszą pozycję w zakresie liczby obsługiwanych abonentów. Co czwarty (23,19%) wybiera nazwa.pl jako swojego rejestratora. Przekłada się to na największą globalną liczbę obsługiwanych domen. Spółka nazwa.pl w tej kategorii posiada 22,44% udziału we wszystkich zarejestrowanych nazwach w domenie .pl.

Dane z niezależnego, obiektywnego źródła, jakim jest coroczny raport NASK są jednoznaczne, jesteśmy nr 1 w Polsce. Tym bardziej cieszy nas przyznany przez NASK status „gwiazdy”, na który zapracowaliśmy. – z dumą przyznaje Cebrat.

Kolejne posunięcia

Spółka nazwa.pl nie spoczywa na laurach – w pierwszym kwartale 2018 roku wszystkie domeny zarejestrowane za pośrednictwem firmy zostały podpisane protokołem DNSSEC. Poprzez wprowadzone rozwiązanie, nazwa.pl zabezpiecza ponad 90% wszystkich domen w Polsce chronionych tym protokołem.

To tylko jedno z posunięć, jakie zaplanowaliśmy na ten rok, które umocnią naszą pozycję, a z pewnością doda nam kolejną „gwiazdkę na pagonach”, przyznawaną przez NASK – podsumowuje Krzysztof Cebrat, Prezes Zarządu nazwa.pl.

Firma nazwa.pl to numer 1 w Polsce w zakresie rejestracji domen i świadczenia usług hostingowych. Spółka jest także liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przyspieszają i ułatwiają przedsiębiorcom rozwijanie profesjonalnego biznesu w Internecie. Od 1997 roku z usług firmy skorzystało ponad 1 000 000 klientów, rejestrując ponad 4 000 000 domen i uruchamiając ponad 500 000 usług hostingowych.

Spółka nazwa.pl wyznacza standardy dotyczące bezpieczeństwa w polskim Internecie. W ramach tych działań firma zabezpieczyła ponad 600 000 domen zarejestrowanych w nazwa.pl i obsługiwanych na serwerach DNS Anycast nazwa.pl, komercyjnymi certyfikatami nazwaSSL DV. Priorytetem firmy jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych klientów. Serwery nazwa.pl umieszczone są w  najnowocześniejszych Data Center w Polsce.