Serwer VPS rozwiąże problemy e-sklepów w szczycie sprzedażowym

VPS

Zarówno okres przedświąteczny, jak i akcje promocyjne mogą przynieść sklepowi internetowemu wzrost wolumenu sprzedaży. Co za tym idzie – ponadprzeciętne zyski. Mogą, ale tylko pod warunkiem, że korzysta on z infrastruktury będącej w stanie sprostać wzmożonej aktywności klientów, np. z serwera VPS.

Serwer VPS, czyli Virtual Private Server to rozwiązanie hostingowe kierowane do osób i firm, którym nie wystarcza wydajność tradycyjnego hostingu. Rozwiązanie, które zapewnia płynność działania. Służy oczywiście nie tylko e-sklepom (i to nawet podczas szczytów sprzedażowych), ale również i serwisom internetowym czy aplikacjom mobilnym. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym dokładnie polega VPS i co różni go od serwera dedykowanego. Wyjaśniamy także, dlaczego tak ważna jest nieprzerwana dostępność usług IT.

Mało wydajna infrastruktura IT a koszty przestojów w działalności

Ubiegłoroczne badanie firmy Veeam Software wykazało, że aż 84% przedsiębiorstw boryka się z problemem tzw. deficytu dostępności. Jest to rozbieżność pomiędzy tym, czego potrzebują i oczekują użytkownicy, a tym, co jest w stanie zapewnić im dział IT. Niewystarczająca dostępność usług IT nie tylko generuje wymierne straty finansowe. Przekłada się także na spadek zaufania klientów (problem ten dostrzega 68% respondentów), szkody wizerunkowe (62% badanych) oraz spadek zaufania pracowników (51%).

Z raportu wynika również, że w związku z ewentualnymi przestojami, organizacje ponoszą średni koszt rzędu 16 mln dolarów rocznie. Średni koszt godziny przestoju aplikacji krytycznej to 90 tys. dolarów, zaś aplikacji niekrytycznej – blisko 80 tys. dolarów. Co więcej, w ich przypadku średni wskaźnik czasu przywracania (RTO) wynosi aż 3 godziny, a wskaźnik punktu przywracania (RPO) – 4 godziny i 12 minut. W obecnych czasach, w których szybkość i niezawodność są dla klientów kluczowe, takie parametry są nie do zaakceptowania. Z drugiej strony wyniki te nie powinny dziwić, ponieważ co najmniej raz w miesiącu swoje kopie zapasowe testuje zaledwie niespełna połowa ankietowanych, a tylko 26% spośród nich obejmuje badaniem więcej niż 5% swoich kopii. Większość z respondentów przyznaje za to, że działy IT ich firm są niedoinwestowane.

Warto przy tym podkreślić, że badaniem przeprowadzonym na zlecenie Veeam objęto ponad tysiąc dużych przedsiębiorstw z kilkudziesięciu różnych krajów i rynków. Jak zatem widać, problemy z systemem IT są zmorą nie tylko małych sklepów, które ze względów oszczędnościowych często unikają inwestycji w wydajne IT. Także duże firmy z sektora handlowego czasem nie radzą sobie z oblężeniem swoich witryn i aplikacji.

Serwer VPS – odpowiedź na wyzwania stawiane przez sezonowość sprzedaży

Wiele e-sklepów doświadcza mniej lub bardziej dotkliwych przestojów w szczytach sprzedażowych, natomiast w pozostałych okresach notuje wyraźnie mniejszy ruch na stronie. Serwery VPS w nazwa.pl wyposażone są w ultraszybkie dyski NVMe, które w okresie wzmożonej aktywności e-zakupowiczów doskonale sobie radzą. Co więcej, warto wiedzieć o VPS i dlaczego może okazać się on korzystniejszym wyborem niż serwer dedykowany?

Serwer VPS a serwer dedykowany – czym się różnią?

Serwer dedykowany to nieprzerwanie podłączony do Internetu komputer, pełniący funkcję serwera dla jednego, konkretnego usługobiorcy. Firma hostingowa udostępnia klientowi taki komputer na wyłączność. To znaczy, że nikt poza nim nie może korzystać z jego zasobów, tj. procesora, przestrzeni dyskowej czy pamięci RAM. Ponieważ serwer dedykowany zapewnia dostęp do dużej ilości zasobów, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nawet tych najbardziej wymagających projektów internetowych. Chętnie sięgają po niego osoby prywatne i firmy, prowadzące rozbudowane strony WWW, radio lub telewizję internetową czy też podmioty oferujące usługi poczty e-mail.
VPS są natomiast serwerami zwirtualizowanymi, które powstają wskutek podzielenia serwera dedykowanego na mniejsze części (umożliwiają to specjalne oprogramowania do wirtualizacji). W praktyce serwer VPS ma do dyspozycji jedynie określoną część zasobów, ale jego użytkownik ma wyłączny dostęp do zainstalowanego dla niego systemu operacyjnego.

Zalety serwerów VPS

Serwer VPS jest w praktyce wirtualną maszyną, zainstalowaną na serwerze dedykowanym, w nazwa.pl dodatkowo do serwerów VPS NVMe można dokupić Panel DirectAdmin. Panel służy nam do łatwego zarządzania serwerem z poziomu przeglądarki internetowej. DirectAdmin w kilku krokach pozwoli nam również wykonać kopie bezpieczeństwa cennych dla nas danych, aby w niebezpiecznych sytuacjach łatwo móc je odzyskać.

VPS jest nieco tańszy niż serwer dedykowany, a przy tym podobnie jak on daje użytkownikowi całkowitą niezależność w konfiguracji usługi (zapewnia dostęp administracyjny „root”). Z tego powodu jest to rozwiązanie, które może sprawdzić się w przypadku naprawdę wielu mniej lub bardziej wymagających projektów internetowych.

Dlaczego nie hosting współdzielony?

W szczycie sprzedażowym hosting współdzielony może okazać się dla e-sklepu zbyt mało wydajny. Poza tym stawia też sporo ograniczeń, wśród których najistotniejszym jest brak możliwości dokonywania zmian konfiguracji czy instalowania nowego oprogramowania. Wynika to z braku dostępu administracyjnego do systemu operacyjnego. Kwestie te powinny skłonić podmioty prowadzące sprzedaż elektroniczną do przejścia na VPS, ewentualnie serwer dedykowany. W praktyce każdy, kto potrzebuje rozwiązań bezpieczniejszych i bardziej wydajnych niż zwykły hosting, w pierwszej kolejności powinien zapoznać się z ofertą serwerów nazwa.pl.